Chiny budują makiety amerykańskich okrętów wojennych. To potencjalny cel dla pocisków balistycznych

Zdjęcia satelitarne pokazują poruszające się po pustyni w Chinach obiekty przypominające amerykańskie okręty wojenne. Osadzono je na szynach, co imituje ruch statków na morzu. To potencjalne cele dla chińskich pocisków balistycznych.
Zobacz wideo Tajwan kopie studnie i zasiewa chmury. Z suszą jest jeszcze jeden problem. Chodzi o mikroprocesory [OKO NA ŚWIAT]

Jak donosi Agencja Reutera, chińska armia najprawdopodobniej buduje obiekty przypominające okręty wojenne marynarki USA. Wynika tak ze zdjęć satelitarnych ujawnionych w niedzielę przez amerykańską firmę Maxar Technologies.

Chiny budują makiety amerykańskich okrętów? 

Podejrzane obiekty odnaleziono w pobliżu kompleksu budynków na terenie pustyni Taklimakan, jednej z największych pustyń świata w zachodnich Chinach. Kształtem przypominają pełnowymiarowe repliki lub makiety statków wojennych - amerykańskiego lotniskowca oraz dwóch niszczycieli rakietowych typu Arleigh Burke, z których korzysta obecnie US Navy.

Co więcej, na zdjęciach widoczne są również szyny o rozstawie sześciu metrów, po których obiekty się poruszają. Eksperci zauważają, że mogą to być makiety, które symulują poruszające się po wodach okręty marynarki wojennej USA. Niestety ze zdjęć satelitarnych trudno wywnioskować, z jakich materiałów wykonano obiekty.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Po co Chiny miałyby produkować kopie amerykańskich okrętów i umieszczać je na środku piaszczystej pustyni? Jak podaje U.S. Naval Institute, kompleks, w pobliżu którego wykryto makiety był już wcześniej wykorzystywany do testów rakiet balistycznych prowadzonych na terenie pustyni Taklimakan. 

Nie jest więc wykluczone, że budowa makiet amerykańskiego sprzętu to element dopracowywania lub testów broni przeciwokrętowej, którą Chińczycy opracowują od pewnego czasu. Wybór pustyni w głębi kraju nie jest przypadkowy - tam armia może nie niepokojona przez nikogo testować swój nowy sprzęt. 

Reuters zaznacza powołując się na ostatni raport Pentagonu, że już w lipcu 2020 roku Chińczycy wystrzeli sześć przeciwokrętowych pocisków balistycznych DF-21 na wody Morza Południowochińskiego w pobliżu spornych wysp Spratly. Być może aby dopracować technologię, chińska armia postanowiła ukryć się na pustyni, gdzie po części może zasymulować realne warunki z dala od sąsiednich krajów.

Więcej o: