Gessler i Gonciarz z wartymi kilka tys. misiami NFT na awatarach. O co chodzi? W tle ryzykowna inwestycja

Polscy celebryci - wśród nich m.in. Magda Gessler i Krzysztof Gonciarz - zamieszczają na swoich profilach na Twitterze i Instagramie awatary przedstawiające misie. Cyfrowe awatary NFT kosztują około 2 tys. zł i można je kupić za pomocą kryptowaluty. W USA za podobne obrazki płacą nawet miliony dolarów. O co chodzi z tą akcją?

Magda Gessler to jedna z pierwszych osób publicznych w Polsce, która zdecydowała się zamieścić charakterystycznego misia jako obrazek profilowy na Instagramie. Dołączyli do niej m.in. Krzysztof Gonciarz, Joanna Jędrzejczyk i Ola Nowak. Cyfrowe awatary NFT są częścią akcji promocyjnej nowej kolekcji Fancy Bears Metaverse polskiej firmy Fanadise.

Celebryci kupują awatary NFT kolekcji Fancy Bears MetaverseCelebryci kupują awatary NFT kolekcji Fancy Bears Metaverse Fancy Bears Metaverse

Spalenie obrazu 'Morons'1,5 mln zł za spalone dzieło Banksy'ego, 9,5 mln za tweeta. Absurd? Wyjaśniamy, czym jest NFT

Kilka tysięcy złotych za awatar? W USA płacą miliony dolarów

Każdy awatar jest unikalny i nawiązuje do wyglądu danej osoby. Kolekcja Fancy Bears Metaverse zawiera dokładnie 8888 takich obrazków, a kupić je można wyłącznie za pomocą kryptowaluty Ethereum. Za jedną taką grafikę w przedsprzedaży należy zapłacić 0,15 ETH, czyli około 2 tys. zł. A to oznacza, że twórcy mogą na tym zarobić około 18 mln zł.

Fancy Bears Metaverse to europejska odpowiedź na amerykański projekt Bored Ape Yacht Club - kolekcję niemal 10 tys. grafik, za które należy zapłacić setki tysięcy dolarów, a niektóre awatary NFT kosztują miliony dolarów. Właścicielami "znudzonych małp" są m.in. Eminem, Jimmy Fallon, Future i Steve Aoki.

Awatar NFT EminemaAwatar NFT Eminema Fot. Eminem / Twitter

Przeczytaj więcej informacji o kryptowalutach na stronie głównej Gazeta.pl

Disco SolarisJulia Marcell wkracza na rynek NFT. Artystka zaprasza do świata Disco Solaris singlem "Fly Me to the Moon"

Zakup awatarów NFT to ryzykowna inwestycja

NFT to unikatowe certyfikaty, które potwierdzają własność konkretnego cyfrowego dobra - w tym przypadku chodzi o awatary (mówiąc wprost: technologia blockchain sprawia, że link, który prowadzi do przechowywanej na serwerze grafiki, jest przypisany do tylko jednej osoba i to ona jest jego "właścicielem"). Certyfikat potwierdza, że obrazek jest oryginałem. Dobra cyfrowe można oczywiście zachować lub je sprzedać - najlepiej za wyższą cenę. Kupno takiego produktu wiąże się również z pewnymi korzyściami i nie inaczej jest w przypadku kolekcji Fancy Bears Metaverse.

Twórcy misiów NFT obiecują, że już w marcu 2022 r. członkowie będą mogli wziąć udział w losowaniu samochodu marki Ferrari i innych nagród. Planowane są również imprezy na terytorium Europy i Stanów Zjednoczonych, które będą otwarte tylko dla posiadaczy awatarów NFT z tej kolekcji.

Zakup obrazku NFT jest traktowany jak inwestycja. Ale czy jest to opłacalne? Wszystko zależy od zainteresowania - im będzie wyższe, tym większe pieniądze można zarobić na sprzedaży grafiki. Jednak jeśli kolekcja Fancy Bears Metaverse pójdzie w niepamięć, to właściciel obrazka będzie mógł go odsprzedać za niższą cenę, a tym samym poniesie stratę - z czym trzeba się liczyć.

Zobacz wideo Doda sprzedaje swoje ciało jako NFT. "To ogromny biznes. Cała Ameryka, całe Hollywood tym żyje"
Więcej o: