Microsoft zapłaci Activison Blizzard za 70 mld dolarów. Jedno z największych przejęć w historii branży

Microsoft zapłaci prawie 70 mld dolarów za firmę Activision Blizzard - jednego z największych producentów gier. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, gigant z Redmond stanie się trzecim największym podmiotem gamingowym na świecie.

Informację o planach przejęcia Activision Blizzard, znanego z takich hitów jak "Diablo", "Call of Duty" czy "World of Warcraft", opublikował sam Microsoft. Producent systemu Windows wyjaśnił, że zapłaci 95 dolarów za akcję w ramach transakcji gotówkowej o łącznej wartości 68,7 mld dolarów.

"Po zamknięciu transakcji Microsoft stanie się trzecią co do wielkości firmą zajmującą się grami na świecie pod względem przychodów, za Tencentem i Sony" - czytamy w komunikacie.

Podkreślono, że transakcja ma zostać sfinalizowana w roku podatkowym 2023.

Microsoft kupił BethesdęMicrosoft dopiął swego. Jest zgoda UE na przejęcie Bethesdy za 7,5 mld dolarów

Gigant przejmuje giganta. Microsoft odważnie wchodzi na rynek gier

Jeśli dojdzie do skutku, będzie to największe przejęcie w historii Microsoft. W 2016 r. firma przejęła serwis społecznościowy LinkedIn za kwotę około 26 mld dolarów i jest to jak dotąd jej największa transakcja.

Jednak tym razem gigant z Redmond chce przejąć Activision Blizzard, który jest gigantem w branży gier. W 2021 r. kupił |Microsoft również spółkę ZeniMax, właściciela studia Bethesda Software oraz takich marek, jak Fallout, Doom czy Elder Scrolls. Po zatwierdzeniu tej transakcji Microsoft stanie się prawdziwym hegemonem branży gier wideo, co z pewnością będzie miało wpływ na ten rynek.

W komunikacie Microsoft wyjaśnił również, że po oficjalnym zakończeniu transakcji firma Activision Blizzard będzie znajdowała się pod okiem Phila Spencera, który zostanie prezesem Microsoft Gaming. Microsoft umieści też w usłudze Xbox Game Pass i PC Game Pass gry Activision Blizzard. "Game Pass stanie się jedną z najbardziej atrakcyjnych i zróżnicowanych ofert gier w branży" - podkreślono.

Przeczytaj więcej informacji o świecie gier na stronie głównej Gazeta.pl

Stanowisko Activision BlizzardMobbing i molestowanie w Activision Blizzard. Pracownicy żądają dymisji

Afera w Activision Blizzard. Firma zaprzeczyła oskarżeniom

Microsoft zapowiada przejęcie firmy, w której jeszcze niedawno wybuchł skandal w sprawie dyskryminacji, mobbingu i molestowania, do którego dojść miało w Activision Blizzard. 20 lipca ubiegłego roku złożony został pozew w kalifornijskim sądzie przez rządową agencję walczącą z dyskryminacją - California Department of Fair Employment and Housing.

Na podstawie dwuletniego śledztwa stwierdzono, że pracowniczki Activision są nieustannie narażone na molestowanie seksualne i dyskryminację ze względu na płeć. Jedna z kobiet miała popełnić samobójstwo. Władze firmy miały nie reagować na zgłoszenia molestowania. W Activision Blizzard miało też dochodzić do przypadków mobbingu i zachowań rasistowskich.

Firma wydała oświadczenie, w którym zaprzeczyła oskarżeniom. Stwierdzono m.in., że złożenie pozwu to "nieodpowiedzialne działanie biurokratów, którzy sprawiają, że wiele świetnych firm wyprowadza się z Kalifornii". 

Zdaniem Activision Blizzard w pozwie nie uwzględniono zmian, jakie zaszły w poprzednich latach w firmie.

Zobacz wideo Wybieramy najlepsze gry 2021 roku. Zwycięzca może was zaskoczyć [TOPtech]
Więcej o: