Stopień alarmowy ALFA-CRP w Polsce. Powodem cyberataki, do których doszło na Ukrainie

Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, który dotyczy wprowadzenia pierwszego stopnia alarmowego ALFA-CRP na obszarze całego kraju. Będzie on obowiązywał już od wtorku 18 stycznia od godziny 23:59.

Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, od wtorku 18 stycznia od godziny 23:59 do niedzieli 23 stycznia do godziny 23:59 w Polsce obowiązywać będzie pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP. Rozporządzenie w tej sprawie zostało już podpisane przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Zobacz wideo Ten laptop przetrwał starcie z Cyberpunkiem 2077. Victus by HP 16 zaskakuje wydajnością [TOPtech]

Stopień alarmowy ALFA-CRP w całej Polsce - co oznacza?

Jak poinformował rząd, stopień alarmowy został wprowadzony "ze względu na potencjalne ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych". Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, działanie to ma charakter prewencyjny i wiąże się z cyberatakami, do których doszło w ostatnich dniach na Ukrainie.

komputer - zdjęcie ilustracyjneUkraina. Atak na strony rządowe. "Bój się i czekaj na najgorsze"

"W ostatnich dniach Ukraina padła ofiarą cyber przestępców. Był to największy tego typu incydent od kilku lat - swoim zasięgiem objął blisko 70 serwisów rządowych. W wyniku ataku został również odcięty dostęp do platformy Diia, która jest odpowiednikiem polskiej aplikacji mObywatel. Oprócz ataku na strony rządowe, doszło również do o wiele poważniejszego w skutkach wykorzystania złośliwego oprogramowania, którego celem jest, jak donosi Microsoft Threat Intelligence Center (MSTIC), destrukcja danych znajdujących się na zainfekowanych urządzeniach" - czytamy na stronie polskiego rządu.

Stopień alarmowy ALFA-CRP. Nietypowe sytuacje trzeba zgłaszać na policję

"Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112" - apeluje w komunikacie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

"Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności" - czytamy dalej.

Więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Protest antyszczepionkowców na placu przed Zgromadzeniem Narodowym w SofiiSzturm antyszepionkowców na budynek bułgarskiego parlamentu. Starcia z policją

Wyznaczenie stopnia ALFA-CRP oznacza, że administracja publiczna zobowiązana jest do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Zgodnie z przepisami, instytucje te będą m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomniało również, że stopnie alarmowe "wprowadza, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, Prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych".

Więcej o: