Po co Magdzie Gessler zdjęcie misia? Fancy Bears wywołały burzę w sieci. Wyjaśniamy, czym jest NFT [PODCAST]

W czasie, gdy świat oszalał na punkcie kryptowalut i technologii blockchain, na scenie pojawił się kolejny gracz - NFT. Czym są niezamienne tokeny, kto płaci za nie duże pieniądze i co wspólnego z tym wszystkim mają obrazki misiów, które pojawiły się na profilach polskich celebrytów? Rozmawiamy o tym w najnowszym odcinku podcastu TechnoTerapia.

Polscy celebryci i influencerzy od kilku tygodni chwalą się nowymi awatarami, które przedstawiają misie nawiązujące do ich wyglądu. To akcja promocyjna Fancy Bears Metaverse - nowej kolekcji NFT, którą stworzyła firma Fanadise.

Posłuchaj podcastu

TechnoTerapia to technologiczny podcast Gazeta.pl. W najnowszym odcinku Daniel Maikowski oraz Robert Kędzierski rozmawiają o szaleństwie wokół tokenów NFT i tajemniczych obrazkach, które w ostatnich tygodniach pojawiły się na profilach wielu celebrytów w mediach społecznościowych.

Kolekcja Fancy Bears zawiera 8888 obrazków, a kupić je możemy wyłącznie za pomocą kryptowaluty Ethereum. A raczej mogliśmy, bo wszystkie obrazki rozeszły się ponoć w ciągu kilku godzin. Za jedną taką grafikę w przedsprzedaży należało zapłacić 0,15 ETH, czyli około 2 tys. zł.

Fancy Bears Metaverse to polska odpowiedź na amerykański projekt Bored Ape Yacht Club - kolekcję niemal 10 tys. grafik, za które należy zapłacić setki tysięcy dolarów, a niektóre awatary NFT kosztują miliony dolarów. Właścicielami "znudzonych małp" są m.in. Eminem, Jimmy Fallon, Future i Steve Aoki.

TechnoTerapiaPegasus sieje postrach już od lat. Jak szpieg wszystkich szpiegów znalazł się w rękach służb? [PODCAST]

Co to jest NFT?

NFT to unikatowe certyfikaty, które potwierdzają własność konkretnego cyfrowego dobra - w tym przypadku chodzi o awatary. Certyfikat potwierdza, że obrazek jest oryginałem. Dobra cyfrowe można oczywiście zachować lub je sprzedać - najlepiej za wyższą cenę. Kupno takiego produktu wiąże się również z pewnymi korzyściami i nie inaczej jest w przypadku kolekcji Fancy Bears Metaverse.

Twórcy misiów NFT obiecują, że już w marcu 2022 r. członkowie będą mogli wziąć udział w losowaniu samochodu marki Ferrari i innych nagród. Planowane są również imprezy na terytorium Europy i Stanów Zjednoczonych, które będą otwarte tylko dla posiadaczy awatarów NFT z tej kolekcji.

Zakup tokena NFT jest traktowany jak inwestycja. Ale czy jest ona bezpieczna? Jakie  zagrożenia niesie za sobą ta technologia? Słuchaj najnowszego odcinka podcastu TechnoTerapia.

Wszystkie dotychczasowe odcinki podcastu znajdziesz W TYM MIEJSCU.

Więcej o: