Stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE-CRP przedłużone. Co oznaczają? Do kiedy będą obowiązywać?

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek ogłosił przedłużenie stopni alarmowych CHARLIE-CRP i BRAVO. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaznacza, że ta decyzja związana jest z potencjalnymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni.

Do kiedy będą obowiązywać w Polsce stopnie alarmowe CHARLIE-CRP i BRAVO? Czego one dotyczą i dlaczego zostały wprowadzone w Polsce? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Antywojenne protesty w Rosji. Sprzeciwiający się reżimowi narażają się na surowe kary

Polska przedłuża stopnie alarmowe. Do kiedy będą obowiązywać CHARLIE-CRP i BRAVO?

"Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające drugi stopień alarmowy (BRAVO) na obszarze województwa lubelskiego i podkarpackiego oraz trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE-CRP) na terytorium całego kraju. Stopnie będą obowiązywały do 31 marca 2022 r. do godz. 23:59" - powiadomiło RCB we wtorek na Twitterze.

Stopnie alarmowe CHARLIE-CRP i BRAVO w Polsce. Co oznaczają?

Trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP, który właśnie został przedłużony w Polsce, można wprowadzić "w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym".

Chodzi m.in. o następujące zagrożenia:

  • Zagrożenia bezpieczeństwa, bezpieczeństwa RP  bądź porządku publicznego,
  • Zagrożenia bezpieczeństwo innego państwa lub organizacji międzynarodowej oraz stwarzającego potencjalne zagrożenie dla Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Zagrożenia, które godzą w uzyskanie wiarygodnych i potwierdzonych informacji o planowanym zdarzeniu o charakterze terrorystycznym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Zagrożenia, które godzą w uzyskanie wiarygodnych i potwierdzonych informacji o planowanym zdarzeniu o charakterze terrorystycznym, którego skutki mogą dotyczyć obywateli polskich przebywających za granicą lub instytucji polskich albo polskiej infrastruktury mieszczących się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.  

Z kolei drugi stopień BRAVO może być ogłoszony w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.

- CHARLIE-CRP nie wymaga niczego od obywateli. Co innego od administratorów niektórych instytucji czy firm: przejście na dyżury 24h, weryfikacja backupów i ścieżki odtworzenia, sprawdzenie procedur awaryjnych, przygotowanie serwerów do szybkiego wyłączenia - mówi jeden z ekspertów z Niebezpiecznik.pl w filmie opublikowanym w serwisie YouTube

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Więcej o: