Firefox banuje dwie rosyjskie wyszukiwarki internetowe. Nie będą działać również na Zachodzie

Wyszukiwarki internetowe Yandex i Mail.ru zniknęły z przeglądarki Mozilla Firefox. Wraz z najnowszą aktualizacją nie znajdziemy już obu wyszukiwarek w przeglądarce amerykańskiej fundacji.
Zobacz wideo Aplikacje do przeglądania internetu - zastąpią Google Chrome

Mozilla udostępniła właśnie użytkownikom najnowszą wersję przeglądarki Firefox oznaczoną numerem 98.0.1. Ostatnia aktualizacja przyniosła kilka pomniejszych zmian, ale zdecydowanie najgłośniejszą jest właśnie zbanowanie rosyjskich wyszukiwarek.

Yandex i Mail.ru wyleciały z Firefoxa

Konkretnie chodzi o dwa serwisy będące w ścisłej czołówce rosyjskich serwisów internetowych i będące jednymi z najczęściej odwiedzanych stron w rosyjskiej sieci - Yandex oraz Mail.ru. Instalując najnowsze wydanie Firefoxa wyszukiwarek tych nie będzie można wybrać jako domyślnych silników wyszukiwania dostępnych z poziomu paska adresu przeglądarki.

Yandex to międzynarodowe, rosyjsko-holenderskie przedsiębiorstwo internetowe z siedzibą w Moskwie. Słynie przede wszystkim z prowadzenia największej wyszukiwarki internetowych w Rosji (ma ponad połowę tamtejszego rynku), ale oferuje też inne usługi - m.in. pocztę, mapy czy tłumacza online. Konkurencyjny Mail.ru słynie z kolei z dostarczania Rosjanom poczty internetowej, ale udostępnia też wyszukiwarkę internetową i jest agregatorem newsów z rosyjskojęzycznych stron.

Osoby, które już wcześniej korzystały z silników wyszukiwania Yandex lub Mail.ru jako domyślnym będą teraz przenoszeni na wyszukiwarkę Google. Mozilla nie odniosła się do sprawy, ale nie jest tajemnicą, że oba rosyjskie serwisy "faworyzowały" kremlowskie media szerzące propagandę w wynikach wyszukiwania. Być może zatem zmiana wyjdzie użytkownikom Firefoxa na zdrowie.

Więcej na temat nowych technologii znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: