Starlinki od Orlenu dotarły do Ukrainy. "To było trudne, ale bardzo ważne zadanie"

Starlinki zakupione przez PKN Orlen dotarły do Ukrainy. "Podczas gdy Rosja blokuje dostęp do Internetu, Ukraina coraz bardziej otwiera się na cały świat" - napisał w mediach społecznościowych wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow.
Zobacz wideo Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Elonem Muskiem. "Dziękuję za słowa i czyny"

Polski Koncern Naftowy Orlen przekazał Ukrainie "dużą partię Starlinków". O dotarciu do kraju tego telekomunikacyjnego systemu satelitarnego poinformował prezes przedsiębiorstwa Daniel Obajtek za pośrednictwem mediów społecznościowych. 

Starlinki zakupione przez Polskę dodarły do Ukrainy. "To było trudne, ale bardzo ważne zadanie"

"Wspieramy Ukrainę i jej obywateli! Zakupione przez nas Starlinki dotarły do miejsca docelowego i już pomagają Ukrainie utrzymywać nieprzerwany kontakt ze światem. Podziękowania dla Elona Muska za ekspresową realizację tego zamówienia" - napisał w piątek wieczorem na Twitterze prezes PKN Orlen, udostępniając wpis wicepremiera Ukrainy.

"Podczas gdy Rosja blokuje dostęp do Internetu, Ukraina coraz bardziej otwiera się na cały świat. Ukraina to prawda. Prawda zawsze wygrywa. Dziękuję Elonowi Muskowi, rządowi Polski oraz przedsiębiorstwu Orlen" - napisał Mychajło Fedorow w piątek.

"To było trudne, ale bardzo ważne zadanie. Udało nam się w ekspresowym tempie przekazać Ukrainie dużą partię Starlinków, które umożliwią jej kontakt ze światem. Wspieramy naszych sąsiadów i pozostajemy solidarni z Ukrainą i jej obywatelami" - dodał w sobotę rano Daniel Obajtek.

Więcej wiadomości dotyczących wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Elon Musk (zdjęcie ilustracyjne) Musk spełnił prośbę rządu Ukrainy: Sieć Starlink jest już u was aktywna

Orlen zakupił Starlinki dla Ukrainy. Co to za system?

Starlink to telekomunikacyjny system satelitarny budowany przez amerykańską firmę, założoną przez Elona Muska, SpaceX. Docelowo (do 2027 roku) planowane jest umieszczenie na tzw. niskiej orbicie okołoziemskiej około 12 tys. satelitów. Dostęp do systemu zagwarantuje Ukrainie ciągłą łączność ze światem - to bardzo istotne, zwłaszcza w przypadku, gdyby Rosja zniszczyła ukraińską infrastrukturę internetową. 

Elon Musk Elon Musk drwi z Kadyrowa i zmienia imię na Twitterze

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: