Wojna w Ukrainie sprawiła, że świat po raz kolejny przypomniał sobie o Anonymous, czyli tajemniczej organizacji, która walczy z internetową cenzurą, ograniczaniem wolności oraz innymi nadużyciami.
W przeszłości "Anonimowi" wsparli m.in. Irańczyków protestujących przeciwko fałszerstwom wyborczym, hakowali strony reżimów podczas Arabskiej Wiosny, walczyli ze zjawiskiem pedofilii w internecie czy też z neofaszystami. Cały świat usłyszał o nich jednak w 2012 roku, gdy włączyli się w protesty przeciwko wejściu w życie międzynarodowych umów handlowych ACTA, SOPA i PIPA.
Jednym z narzędzi wykorzystywanych przez Anonymous są tzw. ataki DDoS, ale grupa wykorzystuje również bardziej specjalistyczne sposoby na osiąganie swoich celów: włamania na serwery, kradzież danych, a także przejmowanie kontroli nad stronami internetowymi oraz innymi mediami.
Choć Anonymous często uważa się za szlachetnych obrońców wolności w internecie, to jednak grupa ma na swoim koncie również mniej chwalebne czyny. Jak doszło do jej powstania? Kto stoi za tą organizacją? Czy "Anonimowi" mogą przyczynić się do zwycięstwa Ukrainy w wojnie z Rosją? W nowym odcinku podcastu TechnoTerapia rozmawiają o tym Daniel Maikowski i Robert Kędzierski.