Stopnie alarmowe CHARLIE-CRP i BRAVO znów przedłużone. Decyzja Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP do końca kwietnia. Decyzję podjęto w związku z kryzysem migracyjnym i wojną w Ukrainie.

"Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające okres obowiązywania drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) oraz trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP). Wprowadzone stopnie obowiązują na terytorium całego kraju do 30 kwietnia 2022 r. do godz. 23:59" - powiadomiło RCB w piątek na Twitterze.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Prezes NBP Adam Glapiński podczas konferencji prasowej, 7 kwietnia 2022 r.Jest rekord. 11 mld zł zysku NBP. Niemal wszystko trafi do budżetu

BRAVO i CHARLIE-CRP - co oznaczają stopnie alarmowe?

Drugi stopień BRAVO jest wprowadzany w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.

Z kolei trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP można wprowadzić "w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym", który godzi w:

  • bezpieczeństwo lub porządek publiczny,
  • bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej,
  • bezpieczeństwo innego państwa lub organizacji międzynarodowej oraz stwarzającego potencjalne zagrożenie dla Rzeczypospolitej Polskiej,
  • uzyskania wiarygodnych i potwierdzonych informacji o planowanym zdarzeniu o charakterze terrorystycznym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • uzyskania wiarygodnych i potwierdzonych informacji o planowanym zdarzeniu o charakterze terrorystycznym, którego skutki mogą dotyczyć obywateli polskich przebywających za granicą lub instytucji polskich albo polskiej infrastruktury mieszczących się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Premier Mateusz MorawieckiRząd narzeka na brak środków z UE na uchodźców. Ekspert: Środki czekają

Poza BRAVO i CHARLIE są również stopnie: ALFA (najniższy z czterech stopni alarmowych) i najwyższy - DELTA. Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje premier. Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni.

"Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane policji za pośrednictwem numeru telefonu 112" - przestrzegało poprzednio Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Posłuchaj podcastu Anonymous wypowiedzieli wojnę Putinowi. Kto stoi za tą organizacją? [TECHNOTERAPIA]
Więcej o: