Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało, że wraz z nowym zarządzeniem premiera czas obowiązywania stopni alarmowych został wydłużony o kolejne dwa tygodnie. Mateusz Morawiecki wprowadza je na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych. Jak podkreśliło MSWiA, są one przede wszystkim "sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności".
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Skala stopni alarmowych ma cztery poziomy - drugim w skali jest właśnie stopień BRAVO. Można go wprowadzić, gdy zaistnieje zwiększone i przewidywalne zagrożenie wystąpienia zdarzenia terrorystycznego lub w przypadku, gdy konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany. Ma on więc charakter prewencyjny.
Stopień BRAVO został wprowadzony w związku z atakiem Rosji na Ukrainę oraz wzmożonym ruchem na granicy. Od marca br., obowiązywał w województwach lubelskim i podkarpackim. W kwietniu jego zasięg zwiększono o terytorium całego kraju.
CHARLIE-CRP został wprowadzony, aby przeciwdziałać zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Jest to trzeci stopień z czterech i po raz pierwszy obowiązuje w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki wprowadził go 21 lutego. Wcześniej obowiązywał pierwszy stopień ALFA-CRP.
"Podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń" przekazuje MSWiA.
Zachowanie bezpieczeństwa podczas obowiązywania stopni alarmowych zależy od działania służb oraz od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, a także od czujności wszystkich obywateli. "Nie lekceważ żadnej informacji o zagrożeniu! Natychmiast powiadom służby, dzwoniąc na numer tel. 112" - informowało MSWiA.