Stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE-CRP przedłużone do 31 maja. "Możliwe potencjalne zagrożenia"

Przedłużono czas obowiązywania stopni alarmowych BRAVO i CHARLIE-CRP. Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie, które zakłada, że czas ich obowiązywania potrwa co najmniej do 31 maja 2022 roku. Stopień alarmowy BRAVO dotyczy zagrożenia terroryzmem, natomiast CHARLIE-CRP - cyberterroryzmem.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało, że wraz z nowym zarządzeniem premiera czas obowiązywania stopni alarmowych został wydłużony o kolejne dwa tygodnie. Mateusz Morawiecki wprowadza je na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych. Jak podkreśliło MSWiA, są one przede wszystkim "sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności".

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

ABW. Zdjęcie ilustracyjne. Przemyśl. ABW Zatrzymało mężczyznę podejrzanego o szpiegowanie dla Rosji

Stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE-CRP zostały przedłużone do 31 maja

Skala stopni alarmowych ma cztery poziomy - drugim w skali jest właśnie stopień BRAVO. Można go wprowadzić, gdy zaistnieje zwiększone i przewidywalne zagrożenie wystąpienia zdarzenia terrorystycznego lub w przypadku, gdy konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany. Ma on więc charakter prewencyjny.

Stopień BRAVO został wprowadzony w związku z atakiem Rosji na Ukrainę oraz wzmożonym ruchem na granicy. Od marca br., obowiązywał w województwach lubelskim i podkarpackim. W kwietniu jego zasięg zwiększono o terytorium całego kraju.

CHARLIE-CRP został wprowadzony, aby przeciwdziałać zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Jest to trzeci stopień z czterech i po raz pierwszy obowiązuje w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki wprowadził go 21 lutego. Wcześniej obowiązywał pierwszy stopień ALFA-CRP.

Zobacz wideo Z kim PiS buduje sojusze międzynarodowe?

Stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE-CRP. Na co powinniśmy zwracać uwagę?

"Podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń" przekazuje MSWiA.

Zachowanie bezpieczeństwa podczas obowiązywania stopni alarmowych zależy od działania służb oraz od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, a także od czujności wszystkich obywateli. "Nie lekceważ żadnej informacji o zagrożeniu! Natychmiast powiadom służby, dzwoniąc na numer tel. 112" - informowało MSWiA.

Jarosław Kaczyński w Sejmie "GW": PiS szykuje ustawę o ochronie ludności. Może uderzyć w demokrację

Więcej o: