Nowy standard TV. Jak ustawić telewizor po 23 maja? [INSTRUKCJA]

Od 23 maja nastąpił trzeci etap zmian nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce na standard DVB-T2/HEVC. Zmiany wprowadzono w sześciu województwach.

"W ramach przełączenia sygnału na DVB-T2/HEVC, zmienią się częstotliwości nadawania multipleksów: MUX-1, MUX-2 i MUX-4, które zostaną przełączone do standardu DVB-T2/HEVC. W praktyce oznacza to lepszą jakość dźwięku i obrazu - wszystkie kanały będą nadawane w jakości Full HD. Multipleks MUX-3 tymczasowo nie zmienia standardu nadawania" - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Zobacz wideo DVB-T2 coraz bliżej. Co oznacza dla nas nowy standard telewizji i kogo czeka wymiana telewizora? [TOPtech]

Jak ustawić telewizor na nowy standard TV?

Od poniedziałku w województwie łódzkim, świętokrzyskim, śląskim, opolskim, małopolskim i podkarpackim przełączono sygnał nadawania telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Aby móc oglądać naziemną telewizję cyfrową niezbędny jest telewizor, który odbiera sygnał DVB-T2/HEVC. 

Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl.

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że w przypadku braku odbiornika, który może odebrać ten sygnał, jest możliwość skorzystania z rządowego programu dofinansowania, które wynosi 250 zł do zakupu telewizora lub 100 zł do dekodera. "Do tej pory zostało złożonych już ponad 200 tysięcy wniosków, z czego zrealizowano już 145 tys. Świadczenie można zrealizować w 3520 punktach sprzedaży w całym kraju" - czytamy w komunikacie ministerstwa. Więcej informacji w sprawie programu znajdziesz tutaj

Jak wykonać konfigurację na dekoderze DVB-T2?

Najpierw dekoder musi zostać podłączony do zasilania, a następnie przewodem HDMI podłączamy do telewizora dekoder. Kiedy wykonamy już te czynności, to przechodzimy do podłączenia przewodu z anteny DVB-T/T2 do wejścia RF IN w dekoderze. Potem podłączamy dekoder do gniazdka. Następnie trzeba włączyć dekoder i pilotem do telewizora przełączyć źródło sygnału na właściwe złącze HDMI lub SCART. Następnie na ekranie powinno pojawić się menu dekodera - wówczas trzeba ustawić m.in. kraj, język i godzinę, a następnie przejść do automatycznego wyszukiwania kanałów. 

Jak wykonać konfigurację na telewizorze?

Na początku podłącz kabel antenowy do telewizora, a następnie włącz go. "Jeżeli telewizor jest uruchamiany po raz pierwszy, domyślne ustawienia pojawią się automatycznie. Postępuj zgodnie z krokami wyświetlanymi na ekranie, w celu konfiguracji telewizora" - czytamy w instrukcji ministerstwa.

*******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: