Xbox 360 odchodzi. Microsoft właśnie zadał mu ostatni cios. Zmiany w usłudze Xbox Live Gold

Daniel Maikowski
Począwszy od października 2022 roku abonenci usługi Xbox Live Gold nie będę już otrzymywać dwóch bezpłatnych gier na konsolę Xbox 360. Decyzja Microsoftu wyraźnie pokazuje, że firma powoli żegna się ze swoją najpopularniejszą konsolą.

Xbox Live Gold to płatna usługa, w ramach której użytkownicy konsol Xbox otrzymują szereg korzyści, takich jak możliwość rozgrywki online, rabaty (Deals with Gold) czy dostęp do darmowych gier. Do tej pory w ramach abonamentu co miesiąc otrzymywaliśmy dwie wybrane gry na konsolę Xbox 360 oraz dwie gry na Xboksa One. Wkrótce jednak się to zmieni.

Zobacz wideo Najlepsze gry, które zaliczyły finansową klapę. Co poszło nie tak? [TOPtech]

Począwszy od października, Microsoft nie będzie już rozbudowywać katalogu darmowych gier na swoją starszą konsolę. Oznacza to, że właściciele Xboksa 360 zostaną pozbawieni napływu świeżych tytułów na swoje urządzenia, a jedyną korzyścią wynikającą z opłacania Xbox Live Gold będzie dla nich dostęp do trybu gry wieloosobowej. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że w przypadku wielu starszych gier na Xboksa 360 ich twórcy już dawno zamknęli serwery i nie oferują rozgrywki online.

Osiągnęliśmy limit możliwości wprowadzania do katalogu gier na Xbox 360, jednak Games with Gold nadal będzie zawierało ekscytujące tytuły na Xbox One i ekskluzywne oszczędności każdego miesiąca.

- tłumaczy Microsoft.

Nie jest oczywiście tajemnicą, że firma z Redmond już od dłuższego czasu traktuje usługę Xbox Live Gold po macoszemu.  W dłuższej perspektywie można spodziewać się jej całkowitego wygaszenia. Obecnie oczkiem w głowie Microsoftu jest bowiem Xbox Game Pass.

Xbox 360 odchodzi

Decyzja Microsoftu o wycofaniu gier na Xboksa 360 z abonamentu Xbox Live Gold ma jednak również wymiar symboliczny. W ten sposób firma zdaje się wysyłać użytkownikom tej konsoli sygnał, że być może nadszedł czas na przesiadkę na nowszy sprzęt - Xboksa One lub też Xboksa Series X/S.

Na usprawiedliwienie Microsoftu warto zauważyć, że Amerykanie i tak bardzo długo oferowali wsparcie dla tego urządzenia. Xbox 360 ma na karku przeszło 17 lat, ale wciąż cieszy się dużą popularnością wśród graczy - m.in. ze względu na gigantyczną bibliotekę dostępnych gier.

Konsola ta jest też powszechnie uważana za jedno z najlepszych urządzeń w historii firmy. Szacuje się, że Microsoft sprzedał ponad 84 mln egzemplarzy Xboksa 360. Dla porównania, jego następca, czyli Xbox One może pochwalić się "tylko" 39 mln sprzedanych urządzeń.

Historia X360 ma jednak również swoje ciemne karty. Po początkowych sukcesach urządzenia okazało się, że duża część modeli konsoli posiada fabryczną wadę, która sprawiała, że po kilku miesiącach, a czasem i tygodniach urządzenie przestawało działać. Skandal związany z Red Ring of Death (taką nazwą ochrzczono tę usterkę) zmusił Microsoft do wymiany wszystkich uszkodzonych urządzeń na nowe. Był to bodaj największy program wymiany w historii branży gier wideo.

Posłuchaj podcastu
Więcej o: