Apple pokaże zupełnie nowe urządzenie. "Rewolucyjne". Cena może wyrwać nas z butów

Nad goglami wirtualnej rzeczywistości Apple pracuje już od dobrych kilku lat. Zdaniem znanego rynkowego analityka, Ming-Chi Kuo, premiera tego urządzenia odbędzie się już w przyszłym roku. Cena? Nawet 2500 dolarów, czyli grubo ponad 10 tysięcy złotych.

Apple już od dawna przygląda się technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Dowodem na to jest choćby implementacja funkcji AR w kolejnych wersjach systemu iOS. Teraz jednak firma z Cupertino zamierza pójść o krok dalej i powalczyć na rynku urządzeń VR/AR.

Zobacz wideo Apple jedynie kopiuje od innych? Bzdura. Te trzy urządzenia zmieniły świat technologii [TOPtech]

Apple pracuje nad nowym urządzeniem

Znany i zaufany rynkowy analityk Ming-Chi Kuo opublikował raport, z którego wynika, że już w styczniu 2023 roku Apple zaprezentować urządzenie wirtualnej/rozszerzonej rzeczywistości, które ma być "kolejnym rewolucyjnym produktem elektroniki użytkowej po iPhonie". Ta data jest o tyle ciekawa, że mniej więcej w tym samym czasie Sony zamierza wypuścić na rynek drugą generację gogli PlayStation VR. 

Ming-Chi Kuo sugeruje również, że cena gogli VR/AR od Apple będzie oscylować w kwocie od 2000 do aż 2500 tysiąca dolarów. Choć już wcześniej rynkowi eksperci sugerowali, że urządzenie Apple będzie drogie, to jednak tak wysoka cena byłaby pewnym zaskoczeniem. 

Jak to wygląda u konkurencji? Facebook (czy raczej Meta) wycenia swoje gogle VR/AR Meta Quest 2 na kwotę 399 bądź 499 dolarów (w zależności od wersji). Z kolei za bodaj najlepsze urządzenie VR/AR na rynku, czyli HTC Vive Pro 2, zapłacimy dziś obecnie 799 dolarów.

Projekt gogli VR/AR od AppleProjekt gogli VR/AR od Apple AntonioDeRosa

W swojej analizie Ming-Chi Kuo sugeruje również, że w 2023 r. Apple wypuści na rynek jedynie 1,5 mln egzemplarzy urządzenia VR/AR, a podczas prezentacji skupi się na trzech aspektach: ekosystemie, oprogramowaniuspecyfikacji sprzętu. Firmie ma zależeć na tym, aby przekonać inwestorów do tego, że jest to przyszłościowy produkt, który będzie rozwijany przez kolejne lata.

Zresztą Apple zarysował już ponoć plan rozwoju dla całej swojej platformy AR/VR. W 2024 roku firma miałaby zaprezentować gogle rozszerzonej rzeczywistości, które będą pozbawione funkcji VR, a w 2025 roku do użytkowników ma trafić nowa wersja gogli VR/AR - w bardziej przystępnej cenie.

Google VR od Apple. Co o nich wiemy?

Jak wynika z raportu opublikowanego przez południowokoreański serwis The Elec, urządzenie VR/AR od Apple zostanie wyposażone w wyświetlacz OLEDoS dostarczony przez LG Display. Tego rodzaju ekrany są produkowane na waflach krzemowych, a nie na podłożach szklanych i polimerowych, co wpływa na ich wagę, elastyczność oraz niski czas reakcji. Dodatkowo gogle mają dysponować standardowym zewnętrznym wyświetlaczem OLED.

Eksperci sugerują też, że wypuszczając na rynek gogle VR/AR Apple nie chce skupiać się na grach, ale przede wszystkim na zastosowaniach biznesowych i profesjonalnych. Oznaczałoby to, że urządzeniu bliżej byłoby do projektu HoloLens od Microsoftu, niż na takich urządzeniach jak PlayStation VR2. 

Posłuchaj podcastu
Więcej o: