Mapy Google będą kierować najbardziej ekologiczną trasą. "Pozwoli zaoszczędzić paliwo"

Trasa przyjazna dla środowiska od 7 września jest jedną z możliwości przejazdu w Mapach Google. Rozwiązanie to ma umożliwić zmniejszenie wydatków na paliwo oraz zredukowanie emisji dwutlenku węgla. Trasa będzie dostosowana pod typ silnika pojazdu, którym się poruszamy. Polska znalazła się w gronie prawie 40 państw, w którym Google wprowadziło tę funkcję.

"Trendy wyszukiwań pokazują, że obawy dotyczące zmian klimatycznych ciągle rosną. Zainteresowanie wyszukiwaniem haseł związanych ze zmianą klimatu osiągnęło w Polsce szczyt w kwietniu 2022 roku, a wyszukiwania dotyczące neutralności klimatycznej podwoiły się w tym roku. Ludzie chcą zmniejszyć własny ślad węglowy" - przekonuje Google i przypomina, że transport drogowy jest z głównych źródłem emisji dwutlenku węgla w całej Europie.

Zobacz wideo Google Keep - dzięki tej aplikacji nie umknie ci żaden ciekawy pomysł

Google Maps z nową funkcją

Z tego powodu w funkcji Mapach Google od środy można skorzystać z tzw. tras przyjaznych dla środowiska. Użytkownicy mogą wybierać trasy zoptymalizowane pod kątem najniższego zużycia paliwa. "Jadąc taką trasą można zmniejszyć wydatki na paliwo, oraz zredukować emisję dwutlenku węgla, co dla wielu osób ma duże znaczenie" - czytamy w komunikacie Google.  

Dotychczas GPS Google proponował najszybszą trasę. Teraz wskaże również tą, na której zużycie paliwa będzie najniższe. W ten sposób kierowcy będą mogli porównać oszczędność paliwa i różnice czasu pomiędzy najszybszą, a najbardziej ekologiczną trasą. Aby wyniki były jak najbardziej zbliżone do rzeczywistości, Google umożliwi kierowcom, którzy korzystają z funkcji wyznaczania tras przyjaznych dla środowiska wybranie typu silnika: benzyna lub gaz, diesel, napęd hybrydowy lub silnik elektryczny (EV). 

Więcej technologicznych ciekawostek znajdziesz na Gazeta.pl

Mapy Google pomogą zaoszczędzić na paliwie

"Trasy z najniższym spalaniem mogą się różnić w zależności od typu silnika. Na przykład przy większych prędkościach silniki diesla są bardziej wydajne niż silniki na gaz i benzynę, a samochody z napędem hybrydowym i pojazdy elektryczne sprawdzają się lepiej podczas jazdy w korkach" - czytamy wyjaśnieniu Google. 

Funkcja wyznaczania tras przyjaznych dla środowiska jest już dostępna w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Od momentu jej wprowadzenia wpłynęła na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o ponad pół miliona ton metrycznych, co można przełożyć na usunięcie z dróg 100 tysięcy samochodów.  

Więcej o: