iPhone 14 Pro Max i Always on Display. Czy nowy tryb drenuje baterię?

Daniel Maikowski
Always on Display, czyli niegasnący ekran, to jedna z najciekawszych nowości w iPhonie 14 Pro Max. Postanowiłem sprawdzić, jak wpływa on na żywotność akumulatora urządzenia.

Zastosowany w iPhonie 14 Pro i iPhonie 14 Pro Max ekran ProMotion oferuje zmienną częstotliwość  odświeżania w zakresie od 120 Hz do zaledwie 1 Hz. To z kolei umożliwiło Apple wprowadzenie nowości, na którą wielu osób czekało od dawna.

Zobacz wideo iPhone 14 Pro Max już w naszych rękach! Pierwsze wrażenia po 24 godzinach ze smartfonem Apple [TOPtech]

Mowa o Always On Display, czyli o niegasnącym ekranie. Gdy wciśniemy przycisk blokady urządzenia, naszym oczom nie ukaże się już czarna nicość, ale schludny i funkcjonalny ekran AoD.

>>>> Zastanawiasz się nad karierą w branży IT? Oto najbardziej przyszłościowe zawody

W tym miejscu uwidacznia się różnica pomiędzy ekranami AoD znanymi ze smartfonów z Androidem, a rozwiązaniem zaproponowanym przez Apple. W tym pierwszym przypadku funkcja AoD sprowadzała się zazwyczaj do zegara oraz ikon powiadomień.

Apple oferuje z kolei pełnoprawny i tylko mocno przyciemniony ekran blokady - z tapetą, widżetami aplikacji oraz powiadomieniami. Ekran AoD możemy oczywiście spersonalizować.

Czy AoD drenuje baterię? Byłem pozytywnie zaskoczony

To rozwiązanie sprawia jednak, że na usta ciśnie się (zasadne) pytanie: Jak AoD wpływa na żywotność baterii iPhone'a 14 Pro Max? Po ponad tygodniu testów nowego urządzenia Apple wreszcie mogę udzielić - mam nadzieję - satysfakcjonującej odpowiedzi.

iPhone 14 Pro MaxiPhone 14 Pro Max fot. DM

Zacznijmy od tego, że - wbrew pozorom - AoD nie jest włączony cały czas. I dobrze. Apple w sprytny sposób sprawił, że ekran gaśnie, kiedy... na niego nie patrzymy. 

AoD wyłącza się gdy:

  • iPhone znalazł się w dużej odległości od naszego Apple Watcha;
  • iPhone znajduje się w naszej kieszeni bądź torbie;
  • iPhone leży na biurku ekranem do dołu;
  • iPhone jest połączony z naszym autem przez CarPlay;
  • iPhone jest używany jako kamerka dla MacBooka;
  • aktywowany jest tryb niskiego poboru energii;
  • aktywowany jest tryb Sen.

No dobrze, ale jak włączenie bądź wyłączenie AoD przekłada się na czas pracy baterii urządzenia? Z przeprowadzonego przeze mnie testu wynika, że w ciągu całej nocy Phone 14 Pro Max zużywa średnio około 6-7 procent więcej energii niż w sytuacji, gdy AoD jest wyłączony. 

Czy to dużo? Moim zdaniem nie. Podobny test przeprowadził jeden z amerykańskich dziennikarzy. Jego eksperyment trwał przez 24 godzin. W tym czasie iPhone z AoD zużył o 17 proc. więcej energii od urządzenia, w którym tryb był wyłączony. Sęk w tym, że podczas testów cały czas trzymał on iPhone'a pod źródłem światła, co sprawiało, że ekran AoD był maksymalnie podświetlony. Trzeba zaznaczyć, że to raczej dość mało realistyczny scenariusz. 

iPhone 14 Pro Max już w naszych rękach! Redakcja Next.gazeta.pl jako pierwsza w Polsce testuje nowego smartfona Apple. Więcej na jego temat przeczytasz tutaj:

>> iPhone 14 Pro Max naszych rękach! Wrażenia po 24 godzinach ze smartfonem Apple

>> iPhone 14 Pro Max i dwie ważne nowości. Jak działa Dynamic Island i Always On Display?

Więcej o: