"Improwizuj, zaadaptuj się i przetrwaj". To nie hasło dla chcących przetrwać w dżungli, ale w pracy [PODCAST]

Kompetencje miękkie, czyli takie umiejętności, jak kreatywność, logiczne myślenie, czy zdolności negocjacyjne odgrywają coraz ważniejszą rolę na rynku pracy - również w branży technologicznej. Co ta zmiana oznacza w praktyce? W kolejnym odcinku podcastu TechnoTerapia rozmawiamy o tym z Pauliną Krempą, Lead UX Designerką w Orange Polska.

Branża technologiczna to nie tylko twarde umiejętności. Dla pracodawców coraz większe znaczenie mają tzw. miękkie kompetencje. To, czego nauczyliśmy się w szkole, jest ważne. Pracodawcy zwracają jednak coraz większą uwagę na naszą zdolność do współpracy z innymi, samodzielność w rozwiązywaniu złożonych problemów i chęć przyswajania nowej wiedzy. 

Posłuchaj podcastu Branża technologiczna to nie tylko twarde umiejętności. Nadchodzi era miękkich kompetencji [TechnoTerapia]

Kompetencje miękkie coraz ważniejsze. "Żaden produkt cyfrowy nie jest dziełem jednej osoby"

Czy musimy przyzwyczaić się do myśli, że nasze umiejętności zdobywamy i rozwijamy przez całą karierę zawodową? O praktyczną stronę tego zagadnienia w najnowszym odcinku podcastu TechnoTerapia zapytaliśmy Paulinę Krempę, która pracuje jako Lead UX Designerka w Orange Polska.

Czy w branży technologicznej liczą się tylko umiejętności twarde, czy również te miękkie?

W każdej pracy potrzebne są oba typy umiejętności. Umiejętność rozmawiania z osobami o bardzo różnym doświadczeniu i kompetencjach, a często i różnych potrzebach, to jest klucz

- stwierdziła.

Jakie kompetencje miękkie są najistotniejsze? 

Na pierwszym miejscu postawiłabym komunikatywność, umiejętność wyrażania swoich myśli w jasny sposób

- dodała. Wyjaśniła też, że łatwiej i sprawniej pracuje się z osobami, które potrafią utożsamiać z produktem. Dlatego też zaangażowanie w pracę jest tym, czego szukają pracodawcy. 

Studia nie zawsze przygotowują do praktycznej strony pracy

Kolejnym problemem omówionym w podcaście była kwestia edukacji. Czy świeżo upieczony student wie, co go czeka w pracy? - Studia nie przygotowują do praktycznych aspektów kariery - stwierdziła ekspertka.

Rozwiązania, które pozwalają rozwijać swoje umiejętności, są jednak dostępne. 

W ramach Orange Digital Center otwieramy Szkołę Kodowania, która będzie zajmowała się edukacją ściśle twardych umiejętności, ale będzie też kładła nacisk na rozwój zawodowy, rozwój umiejętności miękkich

- dodała. 

Brak rozwijania umiejętności grozi wykluczeniem cyfrowym

W podcaście padło też pytanie o to, czy w niedalekiej przyszłości wszyscy będziemy musieli polubić się z technologią, gdyż jej znaczenie będzie rosło w niemal każdej branży i każdym zawodzie.

- Coraz więcej procesów, nawet rekrutacyjnych, odbywa się już dzisiaj tylko cyfrowo. A nawet młode osoby nie zawsze potrafią poruszać się w narzędziach cyfrowych - stwierdziła, dodając, że grozi to wykluczeniem cyfrowym. 

Technologia szansą na przebranżowienie

Rozwijanie kompetencji miękkich pozwala też lepiej odnaleźć się na rynku pracy. Nawet gdy chcemy się przebranżowić. Jedne zawody będą znikać, a nowe będą się pojawiać.

- Najważniejszą umiejętnością na rynku pracy jest umiejętność dostosowania się do nowych warunków - stwierdziła ekspertka. Jej zdaniem w znalezieniu pracy pomoże otwartość i gotowość do eksperymentów. - Nie chodzi o długie kursy, kolejne studia - stwierdziła.

Przyznała też, że jest najlepszym dowodem na skuteczne przebranżowienie. Jej pierwotne wykształcenie to biotechnologia. W obecnej pracy udaje się jej jednak wykorzystywać zdobyte dawniej doświadczenie. - Najbardziej ekscytujące było dla mnie, gdy coś mi - dosłownie lub w przenośni - wybuchało. I trzeba było odpowiedzieć na pytanie "dlaczego". To teraz mi się bardzo przydaje - stwierdziła. 

Branża IT w Polsce wciąż jest głodna specjalistów z różnym doświadczeniem. - W mojej dziedzinie poszukiwane są osoby o wykształceniu psychologicznym. Wydaje się to daleko od IT, ale właśnie te doświadczenia można wykorzystać przy produktach cyfrowych - stwierdziła Paulina Krempa. 

Jak można rozwijać umiejętności miękkie? Dlaczego znaczenie technologii będzie rosło? Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka podcastu TechnoTerapia. 

Paulina Krempa - Jest zaangażowana m.in. w prace projektowe oraz rozwój usługi Orange Flex. Ceni tworzenie rozwiązań na podstawie wniosków z danych ilościowych oraz jakościowych. Doświadczenie zdobywała, realizując projekty w obszarze bankowości, w sektorze publicznym oraz w branży gamedev. Dzieli się swoją wiedzą, m.in. wspierając organizacje NGO oraz udzielając się jako mentorka.

Partnerem odcinka jest firma Orange Polska.

Więcej o: