"Improwizuj, zaadaptuj się i przetrwaj". To nie hasło dla chcących przetrwać w dżungli, ale w pracy [PODCAST]

Kompetencje miękkie, czyli takie umiejętności, jak kreatywność, logiczne myślenie, czy zdolności negocjacyjne odgrywają coraz ważniejszą rolę na rynku pracy - również w branży technologicznej. Co ta zmiana oznacza w praktyce? W kolejnym odcinku podcastu TechnoTerapia rozmawiamy o tym z Pauliną Krempą, Lead UX Designerką w Orange Polska.

Branża technologiczna to nie tylko twarde umiejętności. Dla pracodawców coraz większe znaczenie mają tzw. miękkie kompetencje. To, czego nauczyliśmy się w szkole, jest ważne. Pracodawcy zwracają jednak coraz większą uwagę na naszą zdolność do współpracy z innymi, samodzielność w rozwiązywaniu złożonych problemów i chęć przyswajania nowej wiedzy. 

Posłuchaj podcastu Branża technologiczna to nie tylko twarde umiejętności. Nadchodzi era miękkich kompetencji [TechnoTerapia]

Kompetencje miękkie coraz ważniejsze. "Żaden produkt cyfrowy nie jest dziełem jednej osoby"

Czy musimy przyzwyczaić się do myśli, że nasze umiejętności zdobywamy i rozwijamy przez całą karierę zawodową? O praktyczną stronę tego zagadnienia w najnowszym odcinku podcastu TechnoTerapia zapytaliśmy Paulinę Krempę, która pracuje jako Lead UX Designerka w Orange Polska.

Czy w branży technologicznej liczą się tylko umiejętności twarde, czy również te miękkie?

W każdej pracy potrzebne są oba typy umiejętności. Umiejętność rozmawiania z osobami o bardzo różnym doświadczeniu i kompetencjach, a często i różnych potrzebach, to jest klucz

- stwierdziła.

Jakie kompetencje miękkie są najistotniejsze? 

Na pierwszym miejscu postawiłabym komunikatywność, umiejętność wyrażania swoich myśli w jasny sposób

- dodała. Wyjaśniła też, że łatwiej i sprawniej pracuje się z osobami, które potrafią utożsamiać z produktem. Dlatego też zaangażowanie w pracę jest tym, czego szukają pracodawcy. 

TechnoTerapia"Braki zaraz nam wybuchną w twarz". Ekspert o kompetencjach przyszłości

Studia nie zawsze przygotowują do praktycznej strony pracy

Kolejnym problemem omówionym w podcaście była kwestia edukacji. Czy świeżo upieczony student wie, co go czeka w pracy? - Studia nie przygotowują do praktycznych aspektów kariery - stwierdziła ekspertka.

Rozwiązania, które pozwalają rozwijać swoje umiejętności, są jednak dostępne. 

W ramach Orange Digital Center otwieramy Szkołę Kodowania, która będzie zajmowała się edukacją ściśle twardych umiejętności, ale będzie też kładła nacisk na rozwój zawodowy, rozwój umiejętności miękkich

- dodała. 

Brak rozwijania umiejętności grozi wykluczeniem cyfrowym

W podcaście padło też pytanie o to, czy w niedalekiej przyszłości wszyscy będziemy musieli polubić się z technologią, gdyż jej znaczenie będzie rosło w niemal każdej branży i każdym zawodzie.

- Coraz więcej procesów, nawet rekrutacyjnych, odbywa się już dzisiaj tylko cyfrowo. A nawet młode osoby nie zawsze potrafią poruszać się w narzędziach cyfrowych - stwierdziła, dodając, że grozi to wykluczeniem cyfrowym. 

Technologia szansą na przebranżowienie

Rozwijanie kompetencji miękkich pozwala też lepiej odnaleźć się na rynku pracy. Nawet gdy chcemy się przebranżowić. Jedne zawody będą znikać, a nowe będą się pojawiać.

- Najważniejszą umiejętnością na rynku pracy jest umiejętność dostosowania się do nowych warunków - stwierdziła ekspertka. Jej zdaniem w znalezieniu pracy pomoże otwartość i gotowość do eksperymentów. - Nie chodzi o długie kursy, kolejne studia - stwierdziła.

Przyznała też, że jest najlepszym dowodem na skuteczne przebranżowienie. Jej pierwotne wykształcenie to biotechnologia. W obecnej pracy udaje się jej jednak wykorzystywać zdobyte dawniej doświadczenie. - Najbardziej ekscytujące było dla mnie, gdy coś mi - dosłownie lub w przenośni - wybuchało. I trzeba było odpowiedzieć na pytanie "dlaczego". To teraz mi się bardzo przydaje - stwierdziła. 

Branża IT w Polsce wciąż jest głodna specjalistów z różnym doświadczeniem. - W mojej dziedzinie poszukiwane są osoby o wykształceniu psychologicznym. Wydaje się to daleko od IT, ale właśnie te doświadczenia można wykorzystać przy produktach cyfrowych - stwierdziła Paulina Krempa. 

Jak można rozwijać umiejętności miękkie? Dlaczego znaczenie technologii będzie rosło? Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka podcastu TechnoTerapia. 

TechnoTerapiaKobiety podbijają branżę IT. Te zawody przyszłości stoją przed nimi otworem [PODCAST]

Paulina Krempa - Jest zaangażowana m.in. w prace projektowe oraz rozwój usługi Orange Flex. Ceni tworzenie rozwiązań na podstawie wniosków z danych ilościowych oraz jakościowych. Doświadczenie zdobywała, realizując projekty w obszarze bankowości, w sektorze publicznym oraz w branży gamedev. Dzieli się swoją wiedzą, m.in. wspierając organizacje NGO oraz udzielając się jako mentorka.

Partnerem odcinka jest firma Orange Polska.

Więcej o: