Rosjanie znów mogą pobierać Windowsa 10 i 11. Microsoft znosi sankcje?

Jak wynika z doniesień medialnych, Rosjanie znów mogą pobierać systemy Windows 10 i 11 ze strony Microsoftu. Amerykański producent zablokował taką możliwość w czerwcu prawdopodobnie w odpowiedzi na atak Rosji na Ukrainę.
Zobacz wideo Kultowy XP i "pluskwa millenijna". Oto najlepsze i najgorsze wersje Windowsa [TOPtech]

Do tej pory Rosjanie nie mogli pobrać narzędzia do instalacji ani obrazu systemów operacyjnych Windows ze strony Microsoftu. Przy takiej próbie urządzenia logujące się z Rosji wyrzucały błąd. Teraz miało się to jednak zmienić.

Rosjanie znów mogą pobierać system Windows ze strony Microsoftu

Jak podaje dziennikarz Onetu Marcin Wyrwał powołując się na doniesienia United24 Media (serwis prowadzony przez ukraiński resort cyfryzacji), Rosjanie ponownie mogą korzystać z opcji pobierania Windowsa. Strona pobierania systemów operacyjnych Microsoftu ma być ponownie dostępna dla użytkowników z rosyjskim adresem IP. Podobne doniesienia miały też płynąć ze strony rosyjskich mediów.

Wcześniej Rosjanie nie mogli pobrać instalatora ani obrazu systemów Windows 10 i 11, który pozwoliłby na instalację OS-u na komputerze. Co więcej, użytkownicy z Rosji mieli również zablokowany dostęp do aktualizacji Windowsa z poziomu Windows Update. Jedyną opcją było skorzystanie z narzędzia VPN, który pozwala "podszyć się" pod lokalizację w innym kraju.

United24 Media nie podało przyczyny, dla której dostęp do Windowsa został Rosjanom odblokowany. Na ten temat nie wypowiedział się również sam Microsoft.

W czerwcu w ramach sankcji na Rosję Microsoft (podobnie jak wiele innych firm technologicznych) ograniczył do minimum swoją działalność w kraju agresora. Amerykańska firma zawiesiła m.in. sprzedaż swoich nowych produktów na tamtejszym rynku. Później Rosjanie niespodziewanie - prawdopodobnie z tego samego powodu - stracili dostęp do stron pozwalających na zainstalowanie systemów Windows.

Więcej wiadomości ze świata nowych technologii znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: