Netflix w Polsce. Poznaliśmy nowe zasady współdzielenia konta. Dodatkowych opłat nie będzie, ale jest haczyk

Netlix poinformował o nowych zasadach współdzielenia kont przez użytkowników. Okazuje się, że w Polsce - w przeciwieństwie do kilku innych krajów - nie będzie się to wiązać z dodatkowymi opłatami. Serwis będzie jednak wymagać od nas weryfikacji.

Albo nowe konto albo dodatkowa opłata dla użytkownika spoza tego samego gospodarstwa domowego - takie w nowym roku chce wprowadzić Netflix, aby ograniczyć współdzielenie kont.

Zobacz wideo Znaleźliście pod choinką smartfona? Oto najlepsze aplikacje na początek [TOPtech]

W niektórych krajach te opłaty zostały już zresztą wprowadzone. Chodzi m.in. o Argentynę, Salwador, czy Gwatemalę, gdzie osoby spoza danego gospodarstwa domowego za korzystanie z tego samego konta muszą dopłacić dodatkowo 2,99 dolarów miesięcznie.

Z ustaleń "The Wall Street Journal" wynika, że na poczatku 2023 roku podobne rozwiązanie pojawi się również w USA, choć w tym przypadku wysokość dopłaty nie jest jeszcze znana. A jak sytuacja wygląda w Polsce? Okazuje się, że - póki co - dodatkowe opłaty nam nie grożą.

Netflix w Polsce. Dopłaty nie będzie, ale...

Netflix opublikował instrukcję dotyczącą zasad współdzielenia konta w serwisie. Z jej treści wynika, że jedno konto mogą "współdzielić osoby mieszkające w jednym gospodarstwie domowym".

Osoby, które nie mieszkają w Twoim gospodarstwie domowym, będą musiały założyć własne konto, aby korzystać z serwisu Netflix

- czytamy w regulaminie.

Czy oznacza to definitywny koniec współdzielenia kont przez osoby, które nie mieszkają razem w tym samym miejscu? Nie do końca. Netflix zostawia tu pewną furtkę:

Jeśli nastąpi logowanie na konto z urządzenia spoza Twojego gospodarstwa domowego lub takie urządzenie będzie używane w sposób ciągły, możemy poprosić Cię o zweryfikowanie tego urządzenia, zanim będzie można na nim korzystać z serwisu Netflix, lub o zmianę gospodarstwa domowego Netflix. W ten sposób potwierdzamy, że na tym urządzeniu można korzystać z konta

Oznacza to, że osoby, które współdzielą konto, a nie mieszkają razem, co jakiś czas będą proszone o podanie czterocyfrowego kodu, który zostanie wysłany na e-mail lub numer telefonu powiązany z kontem głównego właściciela konta. Taki kod będzie trzeba wprowadzić na stronie w ciągu 15 minut.

Prośba o weryfikację urządzenia może się pojawiać co pewien czas

- wyjaśnia Netflix.

Co ważne w regulaminie serwisu znalazła się wyraźna informacja, że o wprowadzeniu dodatkowych opłat za współdzielenie konta - w przypadku Polski - na razie nie ma żadnej mowy.

Netflix nie obciąży Cię automatycznie opłatą, jeśli współdzielisz konto z osobą, która z Tobą nie mieszka.

 - czytamy w regulaminie.

Jak Netflix wykrywa, czy urządzenia znajduja się w tym samym gospodarstwie domowym?

Wykorzystujemy informacje takie jak adresy IP, identyfikatory urządzeń i aktywność konta na urządzeniach zalogowanych na koncie Netflix.

- tłumaczy serwis.

A co z osobami, które podróżują lub co jakiś czas zmieniają miejsce zamieszkania? Netflix uspokaja, że w tym wypadku "weryfikacja urządzenia używanego do korzystania z serwisu Netflix nie powinna być konieczna".

Jeśli od dłuższego czasu nie przebywasz w gospodarstwie domowym Netflix, możemy co pewien czas poprosić Cię o zweryfikowanie urządzenia. W ten sposób potwierdzamy, że na tym urządzeniu można korzystać z konta.

- czytamy.

100 mln osób współdzieli konta na Netfliksie

W kwietniu ubiegłego roku Netfix poinformował, że z funkcji współdzielenia konta w serwisie korzysta nawet 100 mln osób. To prawie połowa z ponad 221 mln aktywnych subskrypcji. Prezes Netfliksa Reed Hastings przyznał, że platforma od zawsze miała użytkowników współdzielących konta, ale przez lata dynamicznego wzrostu problem ten "nie był dla niej wysokim priorytetem". 

Więcej o: