Giganci tracą potężne pieniądze. Apple i Amazon "zbiedniały" o ponad 800 mld dolarów

Wartość giełdowa Apple i Amazon w ciągu ostatnich 12 miesięcy spadła o ponad 800 mld dolarów. Ale tracą również inne wielkie spółki technologiczne. Większość znanych na całym świecie nazw obecnie świeci się na czerwono.
Zobacz wideo VR-em można leczyć, ale też wykorzystać do tortur. A wirtualna rzeczywistość wchodzi do mainstreamu

Apple, Amazon, Tesla, Meta czy też Alphabet. To tylko kilka z największych firm technologicznych, które w minionym roku straciły gigantyczną część kapitalizacji rynkowej. Wartość firmy Elona Muska w ciągu ostatnich 12 miesięcy zmalała o bagatela 70 proc. 

Technologiczni giganci w tarapatach. Wycena spada na łeb, na szyję

Jak pisze CNBC, Apple i Amazon to (w wartościach bezwzględnych) najwięksi przegrani w całym 2022 roku. Producent iPhone'a stracił na wartości w tym okresie 846,34 mld dolarów, co - jak podaje stacja - porównywalne jest z wartością ośmiu firm takich jak Intel. I to, pomimo że firma nie zawiodła w zeszłym roku inwestorów i uniknęła spadku zysków. Z kapitalizacji wysyłkowego giganta ze Seattle wyparowało nieco mniej, bo 834,06 mld dolarów. To wciąż dziesięciokrotnie więcej niż wart jest np. PayPal.

W wartościach względnych Apple zmalało o 29,28 proc., a Amazon o 49,18 proc. Ale nie tylko te dwie firmy wyjątkowo mocno straciły na wartości w ostatnich miesiącach. Gigantyczne spadki na giełdzie w ciągu ostatniego roku zaliczyły również Tesla (aż 70,34 proc.), Meta (właściciel Facebooka, Instagrama itd.) - 62,15 proc., Alphabet (właściciel Google) - 38,57 proc. czy Microsoft - 29,71 proc. Traci nawet chiński konglomerat Tencent (spadek o 19,4 proc.) Liczby te - jak wskazują analitycy - są wprost oszałamiające:

Wielkie spółki technologiczne najbardziej traciły na giełdzie w ostatnim kwartale 2022 roku, choć akurat w przypadku Apple najgorsze okresy to kwiecień i maj oraz sierpień i wrzesień.

Warto zauważyć też, że Apple - obecnie najwyżej wyceniana spółka ze świata nowych technologii - w tym tygodniu wypadło z elitarnego klubu firm wartych więcej niż 2 biliony dolarów - pisał we wtorek Bloomberg. Obecnie jej wartość jest o prawie bilion mniejsza niż jeszcze pod koniec 2021 roku. Tym samym nie ma już ani jednej firmy technologicznej, której kapitalizacja przez dłuższy czas przekraczałaby 2 bln dolarów.

Więcej o świecie technologii przeczytasz na Gazeta.pl

Więcej o: