Rząd dodał trzy nowe funkcje w aplikacji mObywatel. Skorzystają m.in. emeryci

W aplikacji mObywatel pojawiły się trzy nowe funkcje, z których skorzystają emeryci i renciści, prawnicy oraz politycy. Dokumenty przechowywane w smartfonie mają zastąpić plastikowe legitymacje tych grup.
Zobacz wideo iPhone 14 Pro Max już w naszych rękach! Pierwsze wrażenia po 24 godzinach ze smartfonem Apple [TOPtech]

Ministerstwo Cyfryzacji rozwija aplikację mObywatel już od kilku lat, sukcesywnie dodając do programu kolejne dokumenty. Obecnie w mObywatel - poza dowodem osobistym i prawem jazdy - znajdziemy m.in. dowód rejestracyjny, kartę Dużej Rodziny, legitymację szkolną i studencką, punty karne, e-receptę czy certyfikat szczepienia przeciw COVID.

Trzy nowe legitymacje w mObywatelu

Teraz w aplikacji mObywatel pojawiła się możliwość dodania do serwisu trzech nowych dokumentów. Pierwszy to legitymacja emeryta-rencisty, czyli karta potwierdzająca prawo do skorzystania ze zniżek dla emerytów i rencistów. Poza tym rządzący dodali możliwość skojarzenia z aplikacją legitymacji adwokackiej i poselskiej, czyli dokumentów potwierdzających fakt wykonywania tych zawodów.

Nowe funkcje zostały zaimplementowane w najnowszej wersji aplikacji mObywatel, która pojawiła się już w sklepach Google Play i AppStore. Sprawdziliśmy i faktycznie legitymacje emeryta-rencisty oraz adwokacka są już dostępne do dodania. Z niewiadomych przyczyn w aplikacji brakuje jednak możliwości dodania legitymacji poselskiej. Być może jednak ta funkcja zostanie udostępniona użytkownikom później.

Rządzący przypominają na swojej stronie, że wszystkie dokumenty zapisane w aplikacji mObywatel mają taka samą moc prawną, jak te plastikowe i mogą zostać okazane we wszystkim miejscach, które akceptują tradycyjne legitymacje. Część legitymacji wciąż wymaga użycia wraz z fizycznym dowodem osobistym, ale to ma się zmienić, gdy w życie wejdzie ustawa o aplikacji mObywatel.

Jeśli w waszej aplikacji wciąż nie można dodać nowych legitymacji, trzeba zaktualizować wersję programu do najnowszej wersji. Z dodanych właśnie nowości powinni móc korzystać już wszyscy posiadacze aplikacji.

Więcej o aplikacji mObywatel przeczytasz na Gazeta.pl

Więcej o: