Ceny paliw. Chcą odwołania Obajtka z funkcji szefa Orlenu. Uruchomili specjalny kalkulator

Platforma Obywatelska domaga się odwołania z funkcji prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Uruchomili nawet specjalny kalkulator na stronie aferaorlenu.pl, z mocnym tytułem: "Sprawdź na ile oszukał Cię Orlen!". - Marże Orlenu w 2022 r. były nieporównywalne z marżami na żadnych rynkach światowych - grzmi poseł Koalicji Obywatelskiej Marek Sowa.

- Przez większą część jesieni myśmy składali się na to, żeby teraz ta sytuacja, która miała miejsce, mogła się wydarzyć. Przepłacaliśmy od jesieni - mówił w rozmowie z Gazeta.pl Dawid Czopek, zarządzający w Polaris FIZ. W nocy z 30 na 31 grudnia hurtowe ceny paliw na Orlenie spadły o kilkaset złotych na m3, czyli o kilkanaście procent. Dzięki czemu, mimo że od nowego roku zaczęła obowiązywać pełna stawka VAT na paliwa, która wzrosła z 8 do 23 proc., ich cena się nie zmieniła.     

Zobacz wideo Stawka vat do góry, ceny paliw bez zmian. "Przepłacaliśmy od jesieni"

Ceny paliw. Politycy PO domagają się odwołania Obajtka 

Wśród oburzonych tym procederem są m.in. politycy Platformy Obywatelskiej. Senator KO Bogdan Klich informuje, że parlamentarzyści PO domagają się odwołania Daniela Obajtka z funkcji prezesa PKN Orlen oraz chcą, by wraz z nim odwołane zostały osoby odpowiedzialne za nadzór Orlenu.  

- Rząd PiS i szefostwo Orlenu okłamuje nas, że paliwa w Polsce są najtańsze. Paliwa w Polsce są jednymi z najdroższych w skali całej UE. Polska jest na piątym miejscu w UE, jeżeli chodzi o siłę nabywczą naszych portfeli, przeznaczaną na paliwa - mówi.  

- Marże Orlenu w 2022 r. były nieporównywalne z marżami na żadnych rynkach światowych - wtóruje mu poseł Koalicji Obywatelskiej Marek Sowa, cytowany przez portal bankier.pl. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Ceny paliw. Czy straciliśmy na marżach Orlenu?

Z kolei poseł Michał Krawczyk wyliczył, że Polak, który posiada samochód i miesięcznie przejeżdża ok. 1 tys. km, czyli spala ok. 80 litrów paliwa przy obecnej cenie paliwa, którą "Orlen zawyżał przez ostatnie 11 miesięcy", przepłacił ok. 80 groszy na litrze benzyny. Co oznacza, że w perspektywie miesiąca wydał za dużo o 700 złotych.

Takie wyliczenia teraz może każdy wykonać indywidualnie - Agnieszka Pomaska oraz Tadeusz Aziewicz przygotowali specjalny kalkulator, który wylicza "o jaką kwotę oszukał konsumentów Orlen".  

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kalkulator policzy "ile straciliśmy na marżach Orlenu"

Kalkulator dostępny jest na stronie aferaorlenu.pl. Tam w odpowiednich rubrykach należy podać obecną cenę paliwa, spalanie pojazdu oraz dzienny przejechany dystans. System wskaże nam, ile wydaliśmy na paliwo w ciągu miesiąca, ile powinniśmy wydać oraz wyliczy "na jaką kwotę miesięcznie oszukał nas Orlen", oraz ile można było zaoszczędzić na niższej stawce VAT.  

Autorzy strony zaznaczają pod gwiazdką, że 'podane wartości są orientacyjne'Autorzy strony zaznaczają pod gwiazdką, że 'podane wartości są orientacyjne' Screen ze strony aferaorlenu.pl

- Każdy z Was może policzyć, ile orientacyjnie stracił na marżach zawyżanych przez Orlen - informuje Pomaska. - Kalkulator, oczywiście ma charakter edukacyjny, podglądowy, w oparciu o który konsument będzie mógł sobie policzyć, ile stracił poprzez politykę Obajtka, politykę Orlenu - uzupełnia Aziewicz, cytowany przez portal 300gospodarka.pl.  

Więcej o: