Apple "uwolni się" od Samsunga oraz LG? Firma chce produkować własne ekrany MicroLED

Już w 2024 roku na rynku ma zadebiutować zegarek Apple Watch Ultra z ekranem MicroLED, zaprojektowanym przez firmę z Cupertino - wynika z najnowszych ustaleń Bloomberga. To kolejny krok na drodze do uniezależnienia się od innych producentów.

Apple już od kilku lat podejmuje kroki, które mają na celu uzyskanie całkowitej kontroli nad procesem produkcyjnym urządzeń. Na pierwszy ogień poszły procesory. O ile iPhone'y i iPady niemal od zarania dziejów korzystają z autorskich układów A, o tyle MacBooki oraz iMaki jeszcze do niedawna działały w oparciu o procesory Intela.

Zobacz wideo Zbyt wielki, by upaść. iPad Pro (2022) to wydajnościowa bestia, którą trudno okiełznać [TOPtech]

Sytuacja zmieniła się w 2020 roku, gdy firma wprowadziła do sprzedaży pierwsze modele komputerów wyposażone w procesor M1. Obecnie z autorskich układów Apple opartych na architekturze ARM korzysta większość oferowanych przez Apple sprzętów z MacOS-em - w tym MacBook Pro, iMac, czy Mac Studio.

Apple chce produkować własne ekrany MicroLED. Premier w 2024 roku

Z ustaleń serwisu Bloomberg wynika, że wkrótce kierowana przez Tima Cooka firma zamierza pójść o krok dalej i rozpocząć produkcję ekranów microLED dla nowych urządzeń. Pierwsze efekty tych prac mamy zobaczyć już w 2024 roku, gdy swoją premierę będzie mieć kolejna iteracja zegarka Apple Watch Ultra, wyposażona w wyświetlacz "zaprojektowany w Kalifornii".

Bloomberg donosi też, że prace nad ekranem MicroLED Apple rozpoczął jeszcze w 2018 roku. Z kolei cztery lata wcześniej koncern przejął startup LuxView specjalizujący się w tej technologii. Warto też przypomnieć, iż w ub. roku pojawiły się doniesienia o tym, że okulary VR/AR, nad którymi firma intensywnie pracuje już od dawna, mają zostać wyposażone w ultracienki ekran MicroLED.

Obecnie ekrany do urządzeń Apple dostarcza wielu różnych producentów. Przykładowo - jak wynika z ustaleń południowokoreańskiego serwisu ETNews - wyświetlacze OLED dla iPhone'ów 14 produkują LG, Samsung oraz BOE.

Warto zaznaczyć, że nawet po przejściu na autorską technologię, Apple wciąż będzie zlecać produkcję ekranów firmom trzecim. Koncern będzie jednak sprawować kontrolę nad procesem produkcyjnym. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w przypadku procesorów A i M. Te również projektowane są w Cupertino, ale ich produkcją zajmują się inne firmy - przede wszystkim koncern TSMC.

Co ciekawe, przejście na technologię MicroLED nie musi dla Apple oznaczać całkowitej rezygnacji z matryc OLED. Jak donosi Ming-Chi Kuo, jedno z najlepiej poinformowanych źródeł w kwestiach dotyczących firmy z Cuperitno, w 2024 roku swoją premierę mają mieć pierwsze MacBooki wyposażone właśnie w organiczne wyświetlacze OLED.

Więcej o: