MON stworzyło aplikację dla wojskowych. "Żołnierz RP" ma docierać z "rzetelnymi informacjami"

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało nową aplikację mobilną dla wojskowych. Aby z niej skorzystać, nie trzeba być żołnierzem, choć niektóre funkcje wymagają zalogowania.

Aplikacja "Żołnierz RP" to dzieło Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, czyli nowej formacji utworzonej w 2022 roku przez szefa resortu obrony Mariusza Błaszczaka. Jak podkreślają twórcy, aplikacja ma zebrać w jednym miejscu wszystkie informacje dotyczące służby wojskowej, a także przydatne kalkulatory.

Zobacz wideo iPhone 14, czyli iPhone 13 na sterydach. Smartfon świetny, ale nie za tę cenę [TOPtech]
Aplikacja jest nowym produktem, który zwiększa możliwość dotarcia ze spójną informacją do wszystkich żołnierzy Wojska Polskiego. Żołnierz każdego korpusu ma dostęp do komunikatów, śledzenia aktualności związanych z Siłami Zbrojnymi RP oraz możliwości skorzystania z formularza do zadawania pytań

- czytamy w oficjalnym komunikacie. Jak tłumaczy DKWOC, aplikacja ma też zapewnić "bezpieczną i rzetelną komunikację pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a żołnierzami".

MON stworzyło aplikację dla wojskowych. Wszystkim żołnierzom automatycznie stworzono konta

Wszystkim żołnierzom Rodzajów Sił Zbrojnych RP automatycznie utworzono konta w aplikacji. Aby się zalogować, wojskowi mogą skorzystać z konta w systemach resortowych lub też pozyskać login od administratorów lokalnych w jednostkach wojskowych.

Zaprojektowanie aplikacji w resorcie obrony narodowej było specyficzne z uwagi na charakter urzędu i wymagało zwrócenia szczególnej uwagi na bezpieczeństwo. Użyto najnowszych rozwiązań oraz technologii i dzięki temu aplikacja ŻOŁNIERZ RP nie odbiega od współczesnych najwyższych standardów wykonywania aplikacji mobilnych. Aplikacja przeszła zarówno wewnętrzne testy bezpieczeństwa, jak i została przetestowana przez niezależny podmiot zewnętrzny. Wszelkie uwagi i zalecenia były po analizie natychmiast wdrażane w życie

 - chwalą się twórcy aplikacji.

Choć aplikacja powstała z myślą o żołnierzach, to jednak większość funkcji jest dostępna dla każdego, kto pobierze ją na swoje urządzenie - bez potrzeby zalogowania. 

Aplikacja 'Żołnierz RP'Aplikacja 'Żołnierz RP' MON

"Żołnierz RP" to na razie strona MON-u w formie aplikacji

Postanowiłem sprawdzić, jak w praktyce sprawuje się "Żołnierz RP". Niestety już na początku przywitał mnie "błąd serwera". Po 2-3 kolejnych próbach wreszcie udało mi się poprawnie uruchomić aplikację i od tego momentu nie natrafiłem już na żadne problemy z jej działaniem. 

Aplikacja "Żołnierz RP" to po prostu strumień informacji zaciąganych z oficjalnych stron resortu obrony oraz mediów społecznościowych. Jedyne funkcjonalności, które rzeczywiście mogą okazać się przydatne dla wojskowych, to wspomniane już kalkulatory.

Do wyboru mamy kalkulator odprawy mieszkaniowej, kalkulator uposażeń oraz kalkulator WF. Ten ostatni ma pozwolić żołnierzom przygotować się do egzaminu wojskowego z wychowania fizycznego.

Dowiedziałem się z niego, że żołnierz wojsk specjalnych z mojej kategorii wiekowej powinien ukończyć 3-kilometrowy marszobieg w czasie 16:55 min, jeden raz podciągnąć się na drążku wysokim oraz wykonać 35 skłonów tułowia w czasie 2 minut.

Jeśli chodzi o zawartość dostępną jedynie dla zalogowanych użytkowników, to na ten moment jest nią funkcja "Zadaj pytanie" dostępna w sekcji FAQ. Po kliknięciu w tę funkcję otrzymujemy komunikat o treści: "Dostęp do tego zasobu wymaga zalogowania się kontem służbowym".

Aplikacja 'Żołnierz RP'Aplikacja 'Żołnierz RP' MON

Twórcy obiecują przy tym, że "aplikacja ma szerokie perspektywy rozwoju i cały czas trwają prace nad rozszerzeniem jej funkcjonalności".

Do samego interfejsu użytkownika trudno mieć jakieś większe zastrzeżenia. Wszystko działa tu raczej poprawnie. Aplikacja jest szybka, prosta (choć złośliwi powiedzą, że prostacka) i intuicyjna.

Moje jedyne zastrzeżenie dotyczy tu "ukrycia" przycisku "Zaloguj" w sekcji ustawień. Nie znajdziemy go w panelu głównym. Być może jest to celowe działanie albo rodzaj jakiegoś testu. A być może twórcom aplikacji bliskie jest starosłowiańskie powiedzenie: "Kto ma wiedzieć, ten wie".

Jeśli sami chcecie sprawdzić, jak działa oficjalna apka dla wojskowych, to możecie zainstalować ją na swoim smartfonie - "Żołnierz RP" działa zarówno na iOS, jak i na Androidzie.

Więcej o: