Microsoft zainwestował w OpenAI, twórcę ChatuGPT. Nieoficjalnie: 10 miliardów dolarów

Microsoft poinformował w poniedziałek o swojej nowej wielomiliardowej inwestycji w twórcę ChatuGPT - firmę OpenAI. Współpraca między przedsiębiorstwa ma ściśle skupiać się na rozwoju sztucznej inteligencji. Nieoficjalnie mówi się, że Microsoft zainwestował nawet 10 miliardów dolarów.

Od początku roku furorę robi ChatGPT od Open AI. Algorytmy sztucznej inteligencji, na której bazuje program, dają możliwości rozmowy z nim, jak z człowiekiem. Twórca tego oprogramowania został nawet doceniony przez Microsoft, który po raz trzeci zainwestował w OpenAI duże pieniądze.  

Zobacz wideo Jak uniknąć buntu maszyn? Czy da się wychować sztuczną inteligencję? [Next Station]

Microsoft zainwestował w OpenAI

"Firma Microsoft ogłasza dziś trzecią fazę naszej długoterminowej współpracy z OpenAI poprzez wieloletnią, wielomiliardową inwestycję, której celem jest przyspieszenie przełomowych rozwiązań w zakresie sztucznej inteligencji, aby zapewnić szerokie dzielenie się tymi korzyściami z całym światem" - poinformował w poniedziałek Microsoft.  

Wcześniejsze inwestycje miały miejsce w 2019 i 2021 roku. Dotyczyły przede wszystkim badań nad superkomputerami AI. Nowa umowa ma "umożliwiać każdemu niezależną komercjalizację, powstałych w wyniku współpracy zaawansowanych technologii AI". 

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Microsoft zapowiada rozwój nad sztuczną inteligencją 

- Ostatnie trzy lata naszego partnerstwa były wspaniałe. Microsoft podziela nasze wartości i jesteśmy podekscytowani, że możemy kontynuować nasze niezależne badania i pracować w kierunku tworzenia zaawansowanej AI, która przynosi korzyści wszystkim - powiedział Sam Altman, CEO OpenAI. 

"New York Times" opisuje, że wcześniejsze inwestycje wyniosły Microsoft 3 miliardy dolarów, ale - choć to nieoficjalne dane - nowa umowa ma opiewać aż na 10 miliardów dolarów. Microsoft chce w ten sposób zwiększyć swoje przychody i konkurowanie z takimi firmami jak Google i Meta, które również rozwijają sztuczną inteligencję.  

Więcej o: