Zwrot podatku? To jeszcze nie teraz. CERT ostrzega przed mailami od oszustów

Ministerstwo Finansów nie wysyła maili z automatycznym zwrotem podatków. To oszuści, którzy chcą wyłudzić dostęp do konta bankowego - alarmuje CERT Polska. W ostatnim czasie zaobserwowano wzmożoną aktywność oszustów podających się za rządowe instytucje.

Zbliża się czas rozliczeń podatkowych. Terminy zależą od deklaracji, którą wypełniamy. Najpopularniejszą jest PIT-37. Obowiązuje ona: pracowników, zleceniobiorców, osób pobierających świadczenie przedemerytalne, emerytalne lub rentowe czy osób otrzymujących stypendia. Muszą ją złożyć od 15 lutego do 30 kwietnia 2023 roku.    

Zobacz wideo Na co uważać, wypełniając PIT-2 od 1 stycznia 2023 r.? Ekspertka wyjaśnia

PIT 2023. Kiedy zwrot podatku? 

Zwrotu podatku można się spodziewać w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia zeznania - jeżeli deklarację złożono w formie dokumentu papierowego lub 45 dni od dnia złożenia zeznania - jeżeli dokonano tego w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje.  

Oznacza to, że to jeszcze nie czas na zwrot podatku. Oszuści podający się za państwowe instytucje chcą jednak wykorzystać naszą naiwność i wyłudzić dostęp do konta, pod pretekstem zwrotu podatku. 

CERT ostrzega przed oszustami 

"Uwaga na nowy wariant kampanii phishingowej z użyciem maila. Tym razem oszuści informują o automatycznym zwrocie podatku i podszywają się pod Krajową Adm. Skarbową. Link w wiadomości może posłużyć do kradzieży pieniędzy z konta!" - ostrzega CERT.  

Podejrzane maile należy zgłaszać na stronie incydent.cert.pl [LINK]. 

Ministerstwo Finansów radzi uważać

W ostatnich dniach ostrzegano również, że pocztą elektroniczną rozsyłane są fałszywe wiadomości w języku angielskim, których autor podszywa się pod Ministerstwo Finansów (MF) lub Krajową Administrację Skarbową (KAS). Otworzenie linków lub załączników zamieszczonych w takich wiadomościach, jak również wysyłanie odpowiedzi do nadawcy może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem i przekazanie naszych danych nieuprawnionym osobom. 

"Apelujemy o nieotwieranie linków i załączników z e-maili od nieznanych nadawców, a także nieodpowiadanie na takie wiadomości" - ostrzegało Ministerstwo Finansów

***

Co, jak i kiedy rozliczyć, na co uważać, jakie zmiany w prawie podatkowym weszły w życie, a jakie są szykowane? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/podatki. 

Więcej o: