STALKER 2. Rosyjscy hakerzy szantażują twórców gry. Ukraińcy odpowiadają: Nie damy się zastraszyć

Ukraińskie studio GSC Game World miało paść ofiarą rosyjskich hakerów, którzy wykradali pliki źródłowe z nadchodzącej gry STALKER 2. Szantażyści domagają się przywrócenia rosyjskiego tłumaczenia do tytułu. Ukraińcy odpowiedzieli mocnym oświadczeniem.

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl to najnowsza odsłona popularnej serii postapokaliptycznych gier FPS od ukraińskiego studia GSC Game World. Początkowo tytuł miał ukazać się jeszcze w 2022 roku. Niestety po bandyckiej napaści Rosji na Ukrainę twórcy musieli przełożyć jej premierę.

Zobacz wideo Czy to konsola? Czy to komputer? Nie! To Steam Deck - sprzęt inny niż wszystkie [TOPtech]

Sytuacja ukraińskiego studia nie jest łatwa. Po wybuchu wojny GSC Game World przeniosło siedzibę z Ukrainy do Czech, a część pracowników trafiła na front, aby bronić swojego kraju przed Rosjanami. Twórcy wciąż jednak wierzą, że STALKER 2 trafi do graczy jeszcze w 2023 roku.

STALKER 2. Hakerzy żądają przywrócenia rosyjskiego tłumaczenia

Plany Ukraińców chcą jednak pokrzyżować rosyjscy hakerzy. W poniedziałek grupa ukrywająca się pod nazwą Vestnik TSS poinformowała w mediach społecznościowych o ataku na serwery GSC Game World. Rosjanie mieli rzekomo wejść w posiadanie dziesiątek gigabajtów z plikami źródłowymi gry.

Rosjanie domagają się od GSC Game World przywrócenia rosyjskiego tłumaczenia do STALKERA 2. W przeciwnym razie upublicznią przejęte pliki. Przypomnijmy, że twórcy gry podjęli decyzję o usunięciu z niej języka rosyjskiego w ramach solidarności z walczącymi na froncie.

Oprócz tego zmianie uległ podtytuł produkcji. "Heart of Chernobyl" został zastąpiony przez "Heart of Chornobyl", co odpowiada ukraińskiemu zapisowi nazwy miasta, w którym rozgrywa się akcja tytułu. 

Rosyjscy szantażyści domagają się również odbanowania jednego z członków ich grupy na oficjalnym Discordzie gry, a także przeprosin ze strony twórców gry za ich wpisy w mediach społecznościowych, w których potępiali rosyjską agresją na Ukrainę.

GSC Game World odpowiada: Nie damy się zastraszyć

Ten bezczelny (bo trudno tu użyć innego słowa) szantaż spotkał się z bardzo mocną odpowiedzią ze strony GSC Game World. Jak można było się spodziewać, twórcy gry w żadnym wypadku nie zamierzają spełnić żądań rosyjskich hakerów.

Choć studio potwierdziło, że rzeczywiście doszło do włamania na serwery, to jednak nie był to wcale pierwszy tego rodzaju atak. GSC Game World zaapelowało również do graczy, aby nie zaglądali do skradzionych materiałów z gry, które mogą zostać opublikowane przez Rosjan.

Jesteśmy ukraińskim przedsiębiorstwem i tak jak wielu Ukraińców, doświadczyliśmy wielu rzeczy, które są znacznie gorsze niż szantaż: zniszczone domy, zrujnowane życia i śmierć naszych najbliższych. Próby zastraszenia nas są więc skazane na niepowodzenie

- czytamy w oświadczeniu GSC Game World opublikowanym na Twitterze.

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl to bezpośrednia kontynuacja postapokaliptycznego FPS-a z 2007 roku, który zdobył ogromną popularność (również w Polsce). Tytuł ponownie przeniesie nas do mrocznej Zony - rozległego obszaru wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu. 

Więcej o: