TikTok wylatuje ze smartfonów brytyjskich oficjeli. "Dane mogą być użyte niezgodnie z interesem narodowym"

TikTok będzie zakazany na urządzeniach należących do brytyjskich urzędników - ogłosił w czwartek Minister Gabinetu Oliver Dowden. Nad chińską aplikacją społecznościową zbierają się coraz czarniejsze chmury.

TikTok, chińska aplikacja społecznościowa, zostanie zablokowana na rządowych telefonach w Wielkiej Brytanii. Zakaz obejmie telefony używane przez ministrów rządu i urzędników państwowych.

Zobacz wideo

TikTok zakazany przez kolejne władze. Są nowe doniesienia

Powodem są poważne wątpliwości dotyczące prywatności. ByteDance, firma która jest właścicielem TikToka, została oskarżona o przekazywanie danych użytkowników chińskiemu rządowi.

Brytyjski minister Oliver Dowden ogłosi decyzję w Izbie Gmin - podaje BBC. Jak w przypadku władz amerykańskich i unijnych podjęte przez Brytyjczyków kroki wynikają z obaw o bezpieczeństwo związane z powiązaniami chińskiego giganta mediów społecznościowych z reżimem komunistycznym w Pekinie.

Dowden stwierdził, że istnieje potencjalne ryzyko, że aplikacja może wykorzystywać informacje i dane rządowe w sposób niezgodny z interesem narodowym. Dodał, że zakaz obejmie wszystkie telefony i inne urządzenia używane przez członków rządu, parlamentarzystów i pracowników administracji publicznej. Polityk zapewnił jednocześnie, że rząd Wielkiej Brytanii będzie ściśle współpracować z TikTokiem w celu poprawy standardów bezpieczeństwa i ochrony danych. Przy okazji "rozprawienia się" z chińską aplikacją, rząd planuje też zrewidować swoją politykę dotyczącą używania innych mediów społecznościowych przez urzędników państwowych oraz wprowadzenie nowej ustawy o bezpieczeństwie cyfrowym.

Zdaniem części ekspertów kroki podejmowane przez państwa zachodnie są to odzwierciedlenie pogarszających się stosunków z Pekinem. W styczniu prezydent USA Joe Biden podpisał dekret zakazujący transakcji z TikTokiem i innymi chińskimi firmami technologicznymi ze względów bezpieczeństwa narodowego. Aplikacja zniknęła z urządzeń federalnych. W lutym Komisja Europejska postąpiła podobnie - nakazała swoim pracownikom usunięcie TikToka ze swoich telefonów służbowych.

Bitwa w cyberprzestrzeni trwa

Obawy te nie są bezpodstawne w obliczu ostatnich doniesień. Jak pisał w swojej analizie Daniel Maikowski, w cyberprzestrzeni rozgrywa się prawdziwą bitwą. Rosyjskie grupy hakerskie na zlecenie Kremla od lat próbują włamać się do europejskich sieci internetowych. Sytuacja pogorszyła się po wybuchu wojny w Ukrainie.

Jak wynika z ostatnich raportów, hakerzy wykorzystali lukę w aplikacji Microsoft Outlook, aby uzyskać dostęp do danych NATO i sił zbrojnych niektórych krajów Europy Wschodniej, a także firm transportowych i energetycznych. Nie wiadomo, jak wiele informacji udało im się zdobyć i jak bardzo zagrożone jest bezpieczeństwo Europy. 

Z ustaleń CNN wynika, że pomiędzy kwietniem i grudniem 2022 roku hakerzy z organizacji APT28 mieli uzyskać dostęp do sieci używanych przez "mniej niż 15" organizacji rządowych, wojskowych, transportowych i energetycznych. Grupa APT28 (jej inne nazwy to STRONTIUM, Sofacy oraz Fancy Bear) uważana jest za największego sprzymierzeńca Kremla w cyberwojnie.

Poważne oskarżenia

Nie ma oczywiście dowodów, że TikTok służy do infiltrowania NATO, jednak oskarżenia dotyczące naruszenia prywatności użytkowników są poważne. Padają ze strony ekspertów od cyberbezpieczeństwa, jak i polityków i organizacji społecznych. Zarzuty te dotyczą m.in. podejrzenia o podsłuchiwanie użytkowników przez mikrofon, zbieranie nadmiernych danych osobowych i lokacyjnych, cenzurowanie treści niezgodnych z polityką Chin oraz współpracy z chińskimi służbami specjalnymi.

TikTok konsekwentnie zaprzecza wszystkim zarzutom i zapewnia o swoim zaangażowaniu w ochronę prywatności i bezpieczeństwa użytkowników. TikTok jest własnością chińskiej firmy ByteDance, która podlega prawu chińskiemu i może być zmuszona do udostępniania danych użytkowników władzom tego kraju.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: