Francja. Urzędnicy nie pograją ani nie obejrzą filmu na telefonie. Zakazano TikToka, Netfliksa i Candy Crush

Francuskie władze zakazały urzędnikom korzystania na służbowych telefonach m.in. z aplikacji TikTok. Jak podaje jednak portal Politico.eu, zakazem został objęty również m.in. Netflix.

"Od kilku tygodni kilku naszych europejskich i międzynarodowych partnerów przyjmuje środki ograniczające lub zabraniające pobierania i instalowania aplikacji TikTok przez ich administracje" - przekazało w komunikacie Ministerstwo Transformacji i Służby Publicznej.

Zobacz wideo Ten sprzęt poraża wydajnością (i ceną). Co potrafi nowy MacBook Pro? [TOPtech]

Jak dodano, francuski rząd "podjął decyzję o wprowadzeniu zakazu pobierania i instalowania aplikacji rekreacyjnych na telefonach służbowych udostępnianych funkcjonariuszom publicznym". Odpowiednie instrukcje trafiły już do ministrów i sekretarzy generalnych.

Francja. Urzędnicy z ograniczeniami w kwestii m.in. TikToka

"Aplikacje rekreacyjne nie mają wystarczającego poziomu bezpieczeństwa cybernetycznego i ochrony danych, aby można je było wdrożyć na sprzęcie rządowym. Stanowią zagrożenie dla ochrony danych tych administracji i ich urzędników" - czytamy. Podkreślono, że zakaz obowiązuje natychmiastowo.

Jak przekazał minister ds. transformacji cyfrowej Jean-Noël Barrot cytowany przez Politico.eu, zakaz obejmuje nie tylko TikToka, ale także aplikację do gry Candy Crush oraz Netfliksa.

TikTok na cenzurowanym. Rada ds. cyfryzacji rekomenduje usunięcie go z telefonów polityków

Przypomnijmy, że możliwe powiązania platformy TikTok z chińskim rządem wzbudzają rosnące zaniepokojenie w krajach zachodnich. W środę wieczorem (czasu lokalnego) przed Kongresem USA zeznawał Shou Chew, prezes firmy odpowiedzialnej za TikToka, którego pytano m.in. właśnie o kwestie bezpieczeństwa danych czy powiązania firmy z Komunistyczną Partią Chin. Z kolei Wielka Brytania ogłosiła niedawno wprowadzenie zakazu korzystania z TikToka na telefonach brytyjskich urzędników.

Podobne rekomendacje wydała także Rada do Spraw Cyfryzacji, rządowy organ doradczy resortu odpowiedzialnego za cyfryzację (obecnie Kancelarii Premiera). Poinformował o tym na Twitterze Karol Tokarczyk z Polityka Insight. Rada w rekomendacji poleciła wprowadzenie nakazu usunięcia aplikacji z telefonów należących do polityków i urzędników. Chodzi tu o "członków i pracowników Sejmu, Senatu, Rządu oraz pracowników instytucji rządowych i administracji publicznej w Polsce". Wyjątkiem jest sytuacja, gdy urządzenie służbowe wykorzystywane jest wyłącznie do obsługi TikToka. Więcej na ten temat:

***

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: