Twitter tylko dla bogatych? Nie płacisz, to cię nie widać. Elon Musk znów namieszał

Elon Musk poinformował, że począwszy od 15 kwietnia algorytmy Twittera będą rekomendować jedynie wpisy zweryfikowanych kont. To nie koniec złych wiadomości dla osób, które nie opłacają subskrypcji Twitter Blue.

Elon Musk przejął Twittera w październiku 2022 r. W tym krótkim czasie kontrowersyjny miliarder zdołał wywołać kilka mniejszych i większych skandali związanych z platformą. Swoje rządy w firmie rozpoczął od zwolnienia połowy pracowników. Następnie wprowadził nowy sposób weryfikacji kont, który wywołał tsunami fake newsów na platformie. 

Zobacz wideo Nas nie stać na mieszkanie, a Musk przejmuje Twittera. Zobacz jak [Next Station]

W międzyczasie Musk napisał do pracowników (tych, których wcześniej nie zwolnił) maila, w którym dał im wybór: poświęćcie się nowemu, "hardkorowemu" Twitterowi lub przyjmijcie odprawę i odejdźcie.

Nowy właściciel Twittera szuka też sposobów na to, by uczynić serwis rentownym biznesem. Już jakiś czas temu Elon Musk uruchomił płatną subskrypcję Twitter Blue. Za miesięczną opłatę w wysokości 7 dolarów użytkownicy otrzymują szereg dodatkowych korzyści - takich jak choćby mniejsza liczba reklam serwowanych przez platformę. 

Musk "szantażuje" użytkowników Twittera: Płacisz albo znikasz

Musk najwyraźniej nie jest zadowolony z liczby subskrybentów Twittera Blue, gdyż właśnie ogłosił, że płacący użytkownicy serwisu otrzymają nowe przywileje.

Od 15 kwietnia tylko zweryfikowane konta będą kwalifikować się do rekomendacji w sekcji 'Dla ciebie'

- poinformował miliarder. 

Sekcje "Dla ciebie" to domyślny widok najnowszych treści na Twitterze, który pojawia się po wejściu na stronę, czy też po uruchomieniu aplikacji. Pojawiają się tu wpisy serwowane przez algorytmy platformy na podstawie naszych zainteresowań, obserwowanych kont oraz interakcji, w które wchodzimy.

Decyzja Elona Muska oznacza, że 15 kwietnia z tej sekcji wyrzucone zostaną wszystkie wpisy, których autorzy nie wykupili subskrypcji Twitter Blue. Jak tłumaczy swój pomysł sam miliarder?

To jedyny realistyczny sposób radzenia sobie z przejmowaniem kontroli przez zaawansowane roje botów AI. W przeciwnym razie jest to przegrana bitwa

- podkreśla Elon Musk. W swoim wpisie szef Twittera poinformował również, że również od 15 kwietnia jedynie zweryfikowani użytkownicy będą mogli głosować w tworzonych na Twitterze ankietach.

Jak widać Musk wciąż nie może pogodzić się ze swoją niedawną porażką. Przypomnijmy, że w grudniu ub. roku miliarder stworzył ankietę, w której zapytał użytkowników platformy o to, czy powinien ustąpić ze stanowiska szefa Twittera. Większość osób zagłosowała za jego rezygnacją z tej funkcji. Musk stwierdził wówczas, że głosowanie zostało zmanipulowane przez boty AI.

Jak można było się spodziewać, nowe zapowiedzi Elona Muska nie spotkały się z pozytywną reakcją ze strony społeczności Twittera. W komentarzach pod wpisem miliardera użytkownicy zarzucają mu, że nie chodzi tu wcale o walkę z botami AI, ale o zwiększenie liczby subskrybentów usługi Twitter Blue.

Z szacunków firmy analitycznej Sensor Tower wynika, że subskrypcję Twitter Blue wykupiło do tej pory jedynie nieco ponad 385 tysięcy użytkowników Twittera (ich ogólna liczba wynosi ok. 450 milionów).

Więcej o: