W styczniu br. rząd ogłosił przetarg na zakup prawie 400 tys. laptopów dla uczniów. Komputery mają mieć porządną specyfikację i jeszcze przed nowym rokiem szkolnym trafić do wszystkich dzieci uczących się w czwartych klasach podstawówek jako bezzwrotne wsparcie. Teraz dowiedzieliśmy się, kto zrealizuje zamówienie i jaki jest koszt jednego komputera.
Informacjami tymi pochwalił się na Twitterze Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji. Jak napisał, w przetargu wzięło udział 14 firm, a najkorzystniejszą ofertę złożył x-kom - polska sieć sklepów z elektroniką. Przedsiębiorstwo zaproponowało dla uczniów laptop ASUS ExpertBook B1502CBA i - o ile plany nie ulegną zmianie - to właśnie te komputery trafią do dzieci. Wyznacznikiem w przetargu jest bowiem jak najkorzystniejsza cena (o ile oferta spełnia założenia). Janusz Cieszyński zdradził też, że każdy z komputerów będzie kosztował podatników dokładnie 2952 zł brutto, a więc całkiem sporo.
Jak przypominają Wirtualnemedia.pl, zamówienie dotyczy dokładnie 394 346 laptopów (wcześniej planowano zakup 360-370 tys. sztuk), co oznacza, że łączny koszt wszystkich komputerów brutto wyniesie dokładnie 1 164 109 392 zł (1,164 mld zł). Mieści się więc w maksymalnej kwocie podanej w przetargu (1,18 mld zł), ale jest nieco wyższy, niż zakładano jeszcze w styczniu.
Całkiem ciekawie prezentuje się specyfikacja laptopów wybranych przez x-kom. To typowo biznesowy model, którego sercem jest procesor Intel Core i7 12. generacji, zintegrowana karta graficzna Iris Xe, 8 GB pamięci RAM i dysk SSD o pojemności 256 GB. Do tego mamy wyświetlacz Full HD o przekątnej 15,6 cala, kamerkę do wideorozmów i baterię o pojemności 42 Wh (ładowarka 65 W). Do tego Windows 11, trzy lata gwarancji i cały zestaw portów - od USB typu C i mini jack, po USB typu A i RJ45 (do podpięcia kabla LAN). Urządzenie waży 1,69 kg. Dalsze szczegóły na razie nie są znane, ale mocy obliczeniowej podczas wykonywania prac domowych raczej nie powinno zabraknąć.