W Polsce 5G wciąż raczkuje, a Chiny już testują technologię 6G. Jest pierwszy rekord

Sieć 5G wciąż jeszcze nie zdążyła się upowszechnić, a pierwsze podmioty już zajmują się pracami nad 6G. Chińscy naukowcy przetestowali nową technologię, a wyniki ich eksperymentu są imponujące. 6G może już konkurować z łącznością światłowodową.

Pierwsza komercyjna sieć 5G została udostępniona na początku 2019 roku w Korei Południowej. Rok później pojawiła się również w Polsce, ale wciąż nie zdążyła jeszcze osiągnąć pełni swoich możliwości (przede wszystkim z powodu nieudostępnienia częstotliwości dedykowanych 5G). Szybko pojawiły się jednak pierwsze firmy i kraje, które już testują technologię 6G. Najnowsze osiągnięcie chińskich specjalistów pokazuje, jaki przełom czeka nas już za kilka lat.

Zobacz wideo OnePlus 11, czyli wielki powrót dawnego zabójcy flagowców. Czy na pewno? [TOPtech]

Chiny osiągnęły prędkość przesyłu 100 Gb/s w sieci 6G

Jak donoszą anglojęzyczne media, badaczom z jednego z instytutów państwowego przedsiębiorstwa China Aerospace Science and Industry Corporation udało się przetestować działanie 6G, które ma stać się następną generacją sieci komórkowych po 5G. Chińczycy testują nową technologię w oparciu o częstotliwości terahercowe i - jak pisze serwis Gizmochina - są w ten sposób w stanie uzyskać teoretyczną przepustowość na poziomie absurdalnych wręcz 300 Gb/s. 

Oczywiście, chociażby zbliżenie się do takiego wyniku to kwestia odległa (lub w ogóle niemożliwa do uzyskania w praktyce), ale wyniki najnowszych testów wspomnianego instytutu są i tak imponujące. Podczas eksperymentu udało się uzyskać rekordową prędkość przesyłu danych na poziomie 100 Gb/s. To bagatela 12,5 GB danych pobieranych w ciągu każdej sekundy. Dla pokazania skali, warto dodać, że obecnie w Polsce korzystając z sieci 5G, możemy pobierać pliki z prędkościami dochodzącymi najwyżej do ok. 600 Mb/s. Obecnie nawet sieci oparte o światłowód uzyskują prędkość pobierania na poziomie 1 Gb/s na jednym urządzeniu.

Naukowcy z Chin pokazali tym samym, że technologia 6G będzie mogła w przyszłości stanowić konkurencję dla światłowodów, oferując za kilka lat zapewne zbliżoną przepustowość. Na wprowadzenie (nie mówiąc już o upowszechnieniu się) pierwszy komercyjnych sieci 6G będziemy musieli poczekać przynajmniej do 2030 roku.

Więcej o: