Oddała telefon do naprawy, straciła 87 tys. euro. Policja ostrzega

Kobieta oddała swój telefon do naprawy. Następnie z jej konta zniknęło ok. 87 tys. euro. Policja apeluje, aby zabezpieczać swoje telefony i przypomina o podstawowych zasadach.
Zobacz wideo Rozmowa policjantki z oszustem, który próbował jej wmówić, że w przeszłości inwestowała w kryptowaluty

"Na początku maja do naszej komendy zgłosiła się kobieta, która powiadomiła o popełnieniu oszustwa. Jak oświadczyła, na terytorium Włoch przekazała swój telefon do naprawy. Jak się później okazało, z jej konta zniknęło około 87 tys. euro [niemal 400 tys. zł - przyp. red.]" - podaje w swoim komunikacie Komenda Powiatowa Policji w Nysie (woj. opolskie). Zdaniem policji do oszustwa najprawdopodobniej doszło, gdy telefon ofiary był w naprawie.

Allegro ostrzega przed falą oszustw Allegro zablokowało ci konto? Oszuści właśnie wrócili do starego oszustwa

Policja przypomina. Smartfony powinny mieć hasło lub PIN

Policja zauważa, że dziś niemal wszyscy posiadają telefony komórkowe, z pomocą których można nie tylko robić zdjęcia, czy wykonywać połączenia telefoniczne, ale też w szybki i prosty sposób dokonywać płatności w sklepie i wykonywać przelewy bankowe poprzez aplikacje bankowe. Współczesne smartfony gromadzą również ważne informacje. W związku z tym Komenda Powiatowa Policji w przypomina o zasadach, których przestrzeganie może uchronić nas przed podobnymi oszustwami:

  • Ustaw blokadę ekranu - hasło lub PIN. Jest to najbardziej skuteczna blokada ekranu;
  • Korzystaj z zaufanych aplikacji i aktualizuj oprogramowanie - trzymaj się oficjalnego sklepu z aplikacjami dla swojego smartfona i możliwie ogranicz uprawnienia dla aplikacji. Aktualizuj oprogramowanie, kiedy jest to możliwe;
  • Zainstaluj program antywirusowy - program antywirusowy w telefonie posiada szereg zabezpieczeń i zwiększy ochronę telefonu;
  • Ogranicz łączność bezprzewodową - korzystaj rozważnie z sieci publicznych, wyłącz Bluetooth, jeśli z niego nie korzystasz i zainstaluj usługę VPN;
  • Skonfiguruj zdalny dostęp do telefonu - skonfiguruj telefon pod kątem zdalnego czyszczenia oraz lokalizowania w przypadku kradzieży.

Bankomat Oszukali kobietę na BLIK-a. Wpłaciła na konta przestępców 198 tys. zł

Jak chronić się przed oszustami?

Złodzieje stosują różne metody, aby oszukać nieświadome osoby. Mogą nie tylko fizycznie "włamać się" do telefonu, ale też np. podać się za pracowników banku, aby wyłudzić dane logowania i ukraść środki zgromadzone na koncie. Przestępcy mogą zachęcać do instalowania różnych aplikacji na smartfonie lub wysyłać SMS-y. Jak uniknąć oszustwa? Przede wszystkim należy odpowiednio zabezpieczać wszystkie urządzenia (nie tylko smartfony). Pamiętajmy, że banki nigdy nie proszą o dane logowania czy instalowanie aplikacji, więc jeśli rzekomy pracownik banku próbuje nas do tego namówić, to możemy być pewni, że mamy do czynienia z oszustem.

Więcej o: