Sztuczna inteligencja od Google przemówi po polsku. Gigant chce wygryźć w Polsce ChatGPT

Google ogłosił w czasie konferencji I/O 2023 wiele nowości związanych ze sztuczną inteligencją. Co najważniejsze: udostępni własne narzędzie (Bard) każdemu zainteresowanemu i to w języku polskim. Chatbot pojawi się również w wynikach wyszukiwania Google.

Sztuczna inteligencja w ciągu kilku miesięcy zdążyła podbić serca milionów internautów na całym świecie, w tym w Polsce. A ogromny udział ma w tym stworzony przez OpenAI ChatGPT, który cały czas zaskakuje swoimi możliwościami. Trudno zatem się dziwić, że każda firma zajmująca się pracami nad AI pragnie zagarnąć odrobinę tego rynku dla siebie. Microsoft zaimplementował w swojej przeglądarce Edge funkcję Bing Copilot, która sprawia, że popularny chatbot możemy mieć zawsze pod ręką. Google idzie w nieco innym kierunku i próbuje zwiększyć popularność własnego rozwiązania o sztuczną inteligencję.

Zobacz wideo Niezwykłe, oryginalne, ale niepraktyczne. Te telefony miały nas zachwycić, ale okazały się klapą [TOPtech]

Sztuczna Inteligencja od Google przemówi po polsku

Chodzi oczywiście o Google Bard, czyli odpowiedź internetowego giganta z Doliny Krzemowej na ChatGPT. Firma na swojej konferencji Google I/O 2023 ogłosiła wiele nowości dotyczących jej produktów i usług. Jedną z najciekawszych będzie udostępnienie Google Bard wszystkim zainteresowanym (nie będzie już listy oczekujących) w ponad 180 krajach na świecie. Google nie tylko ułatwi dostęp do chatu, ale i korzystanie z niego, bo zaimplementowanych zostanie aż 40 nowych języków, w tym polski. Dzięki zastosowaniu nowego modelu językowego PaLM 2 Bard będzie też generował lepsze odpowiedzi.

Sztuczna inteligencja od Google przemówi po polsku. Gigant chce wygryźć w Polsce ChataGPTSztuczna inteligencja od Google przemówi po polsku. Gigant chce wygryźć w Polsce ChataGPT fot. Google Blog Polska

Ostatnią z nowości będzie obsługa grafik. Bard ma nie tylko dorzucać zdjęcia obrazujące odpowiedzi, których udziela. Chatbot ma też dostać możliwość generowania treści na podstawie fotografii, które mu wyślemy. Co bardzo istotne: z Google Bard będziemy mogli skorzystać również bezpośrednio w wyszukiwarce Google. Odpowiedzi na pytania generowane przez sztuczną inteligencję mają pojawiać się na samej górze wyników wyszukiwania.

Udostępnienie nowości związanych z narzędziem Bard to niejedyna dobra wiadomość od Google. Cała konferencja giganta z Mountain View dotyczyła właśnie sztucznej inteligencji, dlatego będzie też kilka innych ciekawych nowości. To m.in. funkcje "magicznej edycji" w Zdjęciach Google, których możliwości są imponujące. AI będzie mogło zamienić pochmurne niebo na fotografiach w przejrzyste, zostawiając dla ozdoby tylko kilka chmurek, lub przesuwać i dorysowywać obiekty na zdjęciach. Dzięki AI mamy też dostać większe możliwości personalizacji, możliwość tłumaczenia tekstu w Wiadomościach Google i dodatkowe funkcje w Mapach Google.

***
Sztuczna inteligencja nie musi być zagrożeniem. Uczestnicy międzynarodowego hackathonu (maratonu pomysłów i programowania) Hack To The Rescue, którego patronem jest Next.Gazeta.pl będą próbowali wycisnąć z niej to, co najlepsze. Wydarzenie odbędzie się 14 i 15 czerwca i będziecie mogli śledzić je na naszym portalu.

Więcej o: