Policja kupi oprogramowanie za 8,6 mln zł. "Zwalczanie transgranicznej przestępczości komputerowej"

Komenda Główna Policji rozstrzygnęła przetarg na zakup oprogramowania z zakresu informatyki śledczej. Służba wyda 8,6 mln złotych, aby kupić aplikacje pozwalające na łamanie zabezpieczeń urządzeń, które zostaną przejęte w trakcie prowadzonych przez funkcjonariuszy czynności. Policja uzasadnia ten wydatek koniecznością walki z transgraniczną cyberprzestępczością.

Zakończony właśnie przetarg dotyczył 20 licencji na dwa rodzaje oprogramowania. Aplikacje zakupione przez Komendę Główną Policji mają stanowić narzędzie w walce z transgranicznymi zagrożeniami dla cyberbezpieczeństwa. To kolejne w ostatnim czasie działania związane ze wzmacnianiem potencjału polskich służb, które prowadzą czynności w środowisku teleinformatycznym.

Zobacz wideo Ransomware to już prawdziwa plaga. Straty firm są liczone w miliardach dolarów [TOPtech]

Policja wyda 8,6 mln zł na oprogramowanie wykorzystywane do walki z cyberprzestępcami

Jak informuje RMF FM, policja zamierza wydać 8,6 mln złotych na oprogramowanie do informatyki śledczej. Jedna z zakupionych aplikacji będzie służyła do łamania zabezpieczeń telefonów oraz innych urządzeń, które funkcjonariusze przejmą w ramach swoich działań operacyjnych. Oprogramowanie pozwoli m.in. na ściąganie danych z kart pamięci, dronów oraz nawigacji GPS, a także odzyskiwanie plików, które zostały usunięte.

Druga aplikacja umożliwia kopiowanie danych, które są zgromadzone na zablokowanych urządzeniach mobilnych. Oprogramowanie to znajduje zastosowanie w przypadku telefonów wyposażonych w popularne systemy operacyjne, a ponadto pozwala na odzyskiwanie danych z różnego rodzaju komunikatorów.

Policja intensyfikuje wysiłki na rzecz przeciwdziałania transgranicznej przestępczości komputerowej

Komenda Główna Policji uzasadniła zakup oprogramowania potrzebą "zwalczania transgranicznej przestępczości komputerowej". Służba organizuje także niezbędne szkolenia dla funkcjonariuszy. Istotnym w tym kontekście przedsięwzięciem jest finansowany z Funduszy Norweskich projekt o wartości 4,4 mln euro. Jego cel to "doskonalenie procesu gromadzenia, analizy i oceny dowodów w zakresie zwalczania transgranicznej przestępczości komputerowej, przy wykorzystaniu sieci pracowni informatyki śledczej laboratoriów kryminalistycznych polskiej policji".

Na marcowej konferencji poświęconej tej inicjatywie głos zabrał zastępca Komendanta Głównego Policji Paweł Dobrodziej. - Świat pędzi, rozwój technologiczny postępuje w szalonym tempie. Projekt taki jak ten sprawi, że będziemy jeszcze bardziej profesjonalni i jeszcze bardziej skuteczni w walce z cyberprzestępczością jako formacja - powiedział nadinsp. Dobrodziej.

Więcej o: