Zakończony właśnie przetarg dotyczył 20 licencji na dwa rodzaje oprogramowania. Aplikacje zakupione przez Komendę Główną Policji mają stanowić narzędzie w walce z transgranicznymi zagrożeniami dla cyberbezpieczeństwa. To kolejne w ostatnim czasie działania związane ze wzmacnianiem potencjału polskich służb, które prowadzą czynności w środowisku teleinformatycznym.
Jak informuje RMF FM, policja zamierza wydać 8,6 mln złotych na oprogramowanie do informatyki śledczej. Jedna z zakupionych aplikacji będzie służyła do łamania zabezpieczeń telefonów oraz innych urządzeń, które funkcjonariusze przejmą w ramach swoich działań operacyjnych. Oprogramowanie pozwoli m.in. na ściąganie danych z kart pamięci, dronów oraz nawigacji GPS, a także odzyskiwanie plików, które zostały usunięte.
Druga aplikacja umożliwia kopiowanie danych, które są zgromadzone na zablokowanych urządzeniach mobilnych. Oprogramowanie to znajduje zastosowanie w przypadku telefonów wyposażonych w popularne systemy operacyjne, a ponadto pozwala na odzyskiwanie danych z różnego rodzaju komunikatorów.
Komenda Główna Policji uzasadniła zakup oprogramowania potrzebą "zwalczania transgranicznej przestępczości komputerowej". Służba organizuje także niezbędne szkolenia dla funkcjonariuszy. Istotnym w tym kontekście przedsięwzięciem jest finansowany z Funduszy Norweskich projekt o wartości 4,4 mln euro. Jego cel to "doskonalenie procesu gromadzenia, analizy i oceny dowodów w zakresie zwalczania transgranicznej przestępczości komputerowej, przy wykorzystaniu sieci pracowni informatyki śledczej laboratoriów kryminalistycznych polskiej policji".
Na marcowej konferencji poświęconej tej inicjatywie głos zabrał zastępca Komendanta Głównego Policji Paweł Dobrodziej. - Świat pędzi, rozwój technologiczny postępuje w szalonym tempie. Projekt taki jak ten sprawi, że będziemy jeszcze bardziej profesjonalni i jeszcze bardziej skuteczni w walce z cyberprzestępczością jako formacja - powiedział nadinsp. Dobrodziej.