Intel wyda w Polsce potężne pieniądze. "Największa inwestycja zagraniczna". Kwota robi wrażenie

Bartłomiej Pawlak
Intel zainwestuje 4,6 mld dolarów w Polsce. Pod Wrocławiem powstanie wielki zakład montażu i testowania półprzewodników. Janusz Cieszyński nazwał przedsięwzięcie "największą inwestycją zagraniczną w historii Polski".

Intel ogłosił właśnie we Wrocławiu ogromną inwestycję o wartości bagatela 4,6 mld dolarów (18,72 mld zł). Amerykański gigant technologiczny chce przeznaczyć pieniądze na budowę ogromnego zakładu do montowania i testowania półprzewodników na Dolnym Śląsku. 

Zobacz wideo Te wynalazki zna cały świat. Wiedziałeś, że są dziełem Polaków? [TOPtech]

Ogromne pieniądze popłyną nad Odrę. Intel buduje fabrykę pod Wrocławiem

Zakład ma powstać do 2027 roku i po ukończeniu będzie zatrudniać 2000 osób. Firma oczekuje jednak, że przy okazji utworzy w okolicach Wrocławia kilka tysięcy nowych miejsc pracy. "Fabryka pomoże stworzyć pierwszą kompleksową i najnowocześniejszą produkcję półprzewodników łańcucha wartości w Europie" - napisano w komunikacie. "Posłuży również jako katalizator dodatkowych inwestycji ekosystemowych i innowacji w Polsce i całej Unii Europejskiej" - dodano. Projektowanie i planowanie obiektu ma rozpocząć się już teraz, a prace budowalne ruszą dopiero po zatwierdzeniu projektu przez Komisję Europejską. 

Kompleks docelowo będzie ściśle współpracował z działającym już zakładem produkcyjnym wafli krzemowych w Leixlip w Irlandii oraz podobną fabryką w Magdeburgu w Niemczech, której budowa jest dopiero planowana. Taka współpraca - jak chwali się Intel - ma stworzyć "pierwszy w swoim rodzaju" i najnowocześniejszy łańcuch produkcyjny w Europie. Szef Intela Pat Gelsinger podkreślił, że Polska jest świetnie przygotowana do współpracy z oddziałami w Irlandii i Niemczech. Dodał, że nasz kraj jest "bardzo konkurencyjny cenowo w porównaniu z innymi lokalizacjami produkcyjnymi na całym świecie" i zaznaczył, że oferuje "wspaniałą bazę talentów". Poza USA i Europą Intel posiada swoje zakłady produkcyjne w Kostaryce, Izraelu, Malezji, Wietnamie i Chinach.

Ogromne pieniądze popłyną nad Odrę. Intel buduje fabrykę pod Wrocławiem. Kwota robi wrażenieOgromne pieniądze popłyną nad Odrę. Intel buduje fabrykę pod Wrocławiem. Kwota robi wrażenie fot. materiały prasowe Intel

Na konferencji prasowej poświęconej ogłoszeniu inwestycji amerykańskiej firmy, zjawiło się kliku kluczowych polityków - m.in. premier Mateusz Morawiecki i Minister Cyfryzacji, Janusz Cieszyński. Szef resortu cyfryzacji szybko odniósł się do sprawy na Twitterze. Przedsięwzięcie nazwał "największą inwestycją zagraniczną w historii Polski".

Największa inwestycja zagraniczna w historii Polski - prawie 20 mld złotych - na Dolnym Śląsku. Pokonaliśmy kilkadziesiąt konkurencyjnych lokalizacji na całym świecie i właśnie w Miękini powstanie fabryka procesorów Intela. Uwieńczenie 2 lat pracy z PAIH [Polska Agencja Inwestycji i Handlu - red.] i Agencja Rozwoju [Przemysłu - red.]

- napisał Cieszyński. 

To największa inwestycja w historii Polski. Fabryka wniesie znaczący wkład w zapewnienie niezawodnego zaopatrzenia europejskiego przemysłu w półprzewodniki, ale też wesprze rozwój nowoczesnej technologii w Polsce. Produkcja układów scalonych jest bardzo wymagająca i wykorzystuje procesy technologiczne dostępne dla nielicznych

- podkreślił z kolei minister Cieszyński w komunikacie prasowym.

Resort cyfryzacji podkreśla, że inwestycja wpisuje się w strategię Unii Europejskiej, która zakłada uzyskanie 20 proc. udziału w globalnym rynku produkcji chipów do 2030 roku. Dodaje też, że zazwyczaj takie inwestycje wpływają na powstanie w okolicy podobnych przedsięwzięć z tego samego segmentu. MC ma też nadzieję, że budowa zakładu Intela przyciągnie projekty badawczo-rozwojowe realizowane przez polskie uczelnie w partnerstwie z sektorem MŚP. Lokalizacja pod budowę fabryki została z kolei wybrana - jak tłumaczy resort - ze względu na dostępność świetnie wykwalifikowanych ekspertów. Region Wrocławia obfituje w absolwentów uczelni, takich jak Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Wrocławski, a pierwsza z nich ma największy udział w liczbie absolwentów na kierunkach ICT (teleinformatyka) w naszym kraju.

Więcej o: