Sklonowali głos prezenterki radiowej. Sztuczna inteligencja będzie prowadzić audycję

Amerykańska stacja radiowa sklonowała głos jednej ze swoich prezenterek i stworzyła jej wirtualną wersję. Teraz kobieta będzie prowadzić swoje audycje na zmianę ze sztuczną inteligencją.

Niezwykle dynamiczny rozwój generatywnej sztucznej inteligencji (AI) sprawia, że co chwila dowiadujemy się o nowych jej zastosowaniach. Jakiś czas temu w serwisie internetowym kuwejckiej telewizji zadebiutowała wirtualna prezenterka. Teraz sztuczna inteligencja pojawi się w amerykańskim radiu.

Zobacz wideo Te wynalazki zna cały świat. Wiedziałeś, że są dziełem Polaków? [TOPtech]

Sklonowali głos prezenterki. Teraz użyczy go sztucznej inteligencji

Chodzi konkretnie o rozgłośnię Live 95.5 z Portland (Oregon). Stacja ogłosiła na Twitterze, że do grona prezenterów dołączy AI Ashley, czyli wirtualna odpowiedniczka dziennikarki Ashley Elzinga. Rozgłośnia zdecydowała się sklonować głos prawdziwej Ashley i przypisała go jej cyfrowej odpowiedniczce. Do generowania treści wykorzysta z kolei narzędzie RadioGPT, które bazuje na modelu GPT-4 z popularnego czatbota ChatGPT. AI Ashley ma pojawiać się na antenie codziennie w godzinach od 10 do 15, czyli w czasie dyżurów prawdziwej Ashley, tak aby dziennikarka mogła zająć się innymi obowiązkami.

Sztuczna inteligencja będzie zapowiadać kolejne kawałki i rozmawiać ze słuchaczami, czyli przejmie jedynie część zadań prezenterki. Zawsze będzie witać się jako AI Ashley, tak aby nikt nie miał wątpliwości, że słucha materiału wygenerowanego przez sztuczną inteligencję. Próbkę możliwości AI można usłyszeć w powyższym tweecie. Live 95.5 w rozmowie z serwisem TechCrunch obiecało, że Ashley Elzinga wciąż będzie pracować dla rozgłośni i zachowa swoje dotychczasowe wynagrodzenie. Portal zauważa też, że wirtualna prezenterka nie radzi sobie na razie tak dobrze jak prawdziwa i słuchacze mogą łatwo wyczuć różnicę, nawet nie widząc, że słuchają AI.

aa

Więcej o: