Natychmiast skasuj to z telefonu. Działa w tle. Wysyła twoje zdjęcia do Chin

Menedżer plików, który działa cały czas w tle, a wszystkie nasze zdjęcia i filmy przesyła na chiński serwer? To jak najbardziej może się zdarzyć. Eksperci od cyberbezpieczeństwa potwierdzili właśnie odkrycie dwóch tego typu złośliwych aplikacji.

Eksperci od cyberbezpieczeństwa podkreślają od lat, by na smartfony nie pobierać aplikacji z nieznanych źródeł. Ich kod może być bowiem tak zmodyfikowany, że niewinny z pozoru program, którego celem jest wykonywanie prostego zadania, w rzeczywistości zmienia się w szpiega. Tego typu sytuacja w skrajnym przypadku może się też zdarzyć, kiedy instalujemy aplikację z zaufanego źródła. I na takie sytuacje eksperci mają radę: nie wybierajmy rozwiązań mało znanych. I zwracajmy uwagę na to, jakie uprawnienia mają programy.

Zobacz wideo Grodzenie - fenomen polskiej kultury? Socjolog: Przestrzeń publiczna należy do tego, kto ją zawłaszczy

Manager plików, który działa jak szpieg. Trudno go usunąć

Tak jest w przypadku dwóch narzędzi: File Recovery and Data Recovery (com.spot.music.filedate) oraz File Manager (com.file.box.master.gkd). Oba to narzędzia chińskiego dewelopera. Jak ostrzegają eksperci z firmy Pradeo, w środku aplikacji, które pobrano łącznie 1,5 mln razy, zaszyty jest podejrzany kod. 

Aplikacje informują użytkownika, że będą wyświetlać reklamy, co w świecie bezpłatnych rozwiązań nie zaskakuje. W rzeczywistości narzędzia gromadzą nasze zdjęcia i nagrania. Wraz z danymi o lokalizacji, karcie SIM i innych danych, wysyłają wszystko na serwer w Chinach

Coś, co ma zarządzać plikami i oczyszczać nasz system, w rzeczywistości działa też jak narzędzie do inwigilacji. Aplikacje samodzielnie bowiem uruchamiają się po włączeniu się urządzenia. Działają w tle. A gdy spróbujemy je odinstalować, może się okazać, że jedyne, co się stało, to ikonka, która zniknęła z ekranu głównego. Deweloper wykorzystał uprawnienia aplikacji, by pozornie spełnić nasze żądanie. 

Spyware może być groźny. Nie chodzi tylko o dane, ale i pieniądze

Obie aplikacje można zaliczyć do kategorii "spyware". To złośliwe oprogramowanie, które ma zdolność szpiegowania użytkownika i wykradania poufnych informacji. Jest niebezpieczny nie tylko ze względu na naruszenie prywatności, ale także ze względu na możliwość wyłudzania pieniędzy.

Spyware może przejąć kontrolę nad telefonem, monitorować aktywność użytkownika, rejestrować hasła, dane bankowe i inne poufne informacje. Może również wykonywać nieautoryzowane transakcje finansowe lub wysyłać premium SMS-y, co prowadzi do utraty pieniędzy przez użytkownika. Dlatego ważne jest, aby chronić swój telefon przed spyware'em poprzez regularne aktualizacje oprogramowania, instalację zaufanych aplikacji i unikanie podejrzanych linków i załączników.

Więcej o: