W ostatnim czasie w Polsce notowana jest bardzo wysoka temperatura. Wartości na termometrach w najbliższych dniach mogą sięgnąć nawet 35 stopni w cieniu. Upały mają negatywny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale i na sprzęt elektroniczny.
W związku z upałami sprzęt elektroniczny może szybciej się przegrzewać, co może utrudnić korzystanie z niego. Aplikacje mogą się zawieszać, urządzenie może się także samo wyłączać. Wystawianie telefonu i innego sprzętu elektronicznego może mieć jednak o wiele gorsze konsekwencje. W wyniku gorąca może dojść do uszkodzenia podzespołów, co w efekcie może spowodować na przykład utratę danych zapisanych na urządzeniu. Słońce może także również sprawić, że dojdzie do wycieku baterii lub jego eksplozji sprzętu. A ta może skończyć się tragicznie.
Jeśli telefon jest przegrzany, powinniśmy odłączyć go od ładowarki i zamknąć niepotrzebne aplikacje - zwłaszcza te prowadzące do szybszego zużycia energii. Najlepiej jednak całkiem wstrzymać się z używaniem urządzenia do czasu jego ochłodzenia. Czasem konieczne może być wyłączenie sprzętu. Ważna jest cierpliwość, ochłodzenie nie może nastąpić bowiem zbyt gwałtownie, co również mogłoby wywołać uszkodzenie telefonu. Ważne, by sprzęt odstawić w miejsce, gdzie nie będzie narażone na wysoką temperaturę. Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy telefonu przy szybie czy na kocyku w pełnym słońcu.
W czasie upałów lepiej powstrzymać się też od noszenia telefonu w kieszeni. Ciepło ciała może sprawić, że sprzęt szybciej będzie się nagrzewać. Warto zainwestować w futerał, który chroni urządzenie przed przegrzaniem.