Facebook się doigrał. Zapłaci grzywnę za "podglądanie" użytkowników. Niestety śmiesznie niską

Australijski sąd nakazał właścicielowi Facebooka, firmie Meta Platforms, zapłacenie grzywien o łącznej wysokości 20 mln dolarów australijskich, czyli 14 milionów dolarów amerykańskich. To kara za gromadzenie danych użytkowników za pośrednictwem izraelskiej spółki Onavo Protect.

Ponadto australijski sąd nakazał firmie Meta zapłacić 400 tys. dolarów australijskich kosztów prawnych na rzecz Australijskiej Komisji Konkurencji i Konsumentów, która wniosła pozew cywilny.

Zobacz wideo Mogli być jak Facebook, Microsoft i Google, ale coś poszło nie tak. Te firmy stały się cieniem dawnej wielkości [TOPtech]

Na początku 2016 roku Facebook uruchomił aplikację Onavo, która funkcjonowała do końca roku 2017. Była to wirtualna sieć prywatna VPN, którą reklamowano jako sposób na zapewnienie bezpieczeństwa danych osobowych. Sieci VPN ukrywają tożsamość użytkownika Internetu, nadając jego komputerowi inny adres protokołu internetowego.

Facebook doigrał się w Australii. Stworzył narzędzie pozwalające "wiedzieć prawie wszystko"

Postępowanie sądowe wszczęto bo, reklamy promujące Onavo nie wyjaśniały, że Meta wykorzystywał aplikację jako "narzędzie wywiadu biznesowego", pozwalające mu "wiedzieć prawie wszystko", co użytkownicy robili na swoich urządzeniach mobilnych.

Firmy przyznały, że naruszyły australijską ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów z 2010 r., ponieważ reklamy Onavo Protect mogły wprowadzać konsumentów w błąd co do sposobu wykorzystania ich danych.

Sędzia nakazała, aby obie spółki należące do firmy Meta - Facebook Israel i Onavo Inc., zapłaciły po 10 milionów dolarów australijskich na rzecz Związku Australijskiego.

Więcej o: