Rosja, Chiny i Korea Północna straszą. Nieoficjalnie: Japonia i USA zbudują nową broń

Stany Zjednoczone i Japonia mają podobno razem opracować system zwalczania pocisków hipersonicznych. Broń będzie miała za zadanie wyłapać pociski, które mogłyby być w stanie przedrzeć się przez obronę przeciwrakietową obu krajów.

Japonia i Stany Zjednoczone mają wspólnie opracować nową broń do zwalczania pocisków hipersonicznych - podał m.in. Reuters, powołując się na doniesienia japońskiej gazety "Yomiuri Shimbun". Jeszcze w tym tygodniu przedstawiciele państw mają uzgodnić szczegóły współpracy.

Zobacz wideo

Japonia i USA mają wspólnie opracować nowatorski system obrony

Głównym celem nowego systemu ma być niszczenie pocisków hipersonicznych z Chin, Rosji i Korei Północnej. Pociski hipersoniczne to mocno rozwijany teraz rodzaj broni, zdolny poruszać się z prędkościami przekraczającymi Mach 5 (6174 km/h, czyli ok. 5 razy szybciej od dźwięku). Są nie tylko piekielnie szybkie, ale mogą też lecieć nisko nad ziemią (co utrudnia radarom ich wyłapanie) oraz manewrować w czasie lotu. Japońsko-amerykański system ma wyłapywać właśnie takie pociski, które będą w stanie przedrzeć się przez obronę przeciwrakietową. Są zatem zdecydowanie trudniejsze do wychwycenia i zniszczenia od rakiet balistycznych, które poruszają się po przewidywalnej trajektorii.

Jak podała japońska gazeta, nie ujawniając jednak swoich źródeł, Joe Biden ma niebawem spotkać się z Fumio Kishidą (premierem Japonii) oraz południowokoreańskim prezydentem Yoonem Suk-yeolem podczas trójstronnego szczytu w Camp David w stanie Maryland. Współpraca wojskowa może być jednym z tematów tych rozmów.

Jak zauważa Reuters, w styczniu USA i Japonia rozpoczęły współpracę przy opracowaniu myśliwca przechwytującego pociski, a w przeszłości wspólnie opracowały już broń dalekiego zasięgu, która jest w stanie sięgnąć rakiet suborbitalnych. Japończycy montują obecnie odpowiednie działa na okrętach stacjonujących na Morzu Japońskim. Jeśli Biden i Kishida zgodzą się wzajemnie na warunki, będzie to druga współpraca państw w zakresie broni przeciwrakietowej.

Więcej o: