iPhone 15 już za tydzień. Cena może nas zszokować. Co stoi za podwyżkami?

Do premiery iPhone'a 15 został już niecały tydzień. Kolejne źródła donoszą, że Apple może znacząco podnieść cenę modeli Pro. Mówi się nawet o podwyżce rzędu 200 dolarów.

W ubiegłym roku Apple pozytywnie zaskoczył użytkowników iPhone'ów. Firma nie zdecydowała się bowiem na podniesienie cen nowych urządzeń. Mowa oczywiście o rynku amerykańskim, gdyż w Polsce za iPhone'a 14 i tak płacimy znacznie więcej niż za jego poprzednika - a to głównie przez znaczne osłabienie polskiej waluty w stosunku do dolara amerykańskiego.

Zobacz wideo Jeden krok do przodu i dwa kroki wstecz. Surface Laptop 5 to sprzęt pełen sprzeczności [TOPtech]

W tym roku podwyżki cen są już jednak nieuniknione, choć mają one dotyczyć najdroższych wariantów iPhone'a 15. Pod koniec lipca analityk Barclays, Tim Long, opierając się na danych od dostawców, prognozował, że cena iPhone'a 15 Pro wzrośnie o ok. 100 dolarów, podczas gdy w przypadku iPhone'a 15 Pro Max/Ultra może to być nawet 200 dolarów.

iPhone 15 Pro i Pro Max o 200 dolarów droższy? Znamy powód

Teraz podobnymi informacjami na łamach serwisu DigiTimes Asia podzielił się inny branżowy analityk, Luke Lin. Jego zdaniem modele Pro i Pro Max czeka "poważna podwyżka cen", choć nie podzielił się konkretnymi liczbami. Wskazał natomiast na powody, dla których Apple może podnieść ceny tych urządzeń.

Pierwszym z nich jest zastosowanie w obydwu wariantach nowej tytanowej ramki okalającej obudowę urządzenia, która ma zastąpić tę wykonaną ze stali nierdzewnej. Powód drugi (dotyczy on jedynie iPhone'a 15 Pro Max), to nowy peryskopowy moduł aparatu.

Co ciekawe, zdaniem Lina, podwyżka nie obejmie iPhone'a 15 i iPhone'a 15 Plus. Urządzenia te mają być sprzedawane w dokładnie tych samych cenach, co iPhone 14 oraz iPhone 14 Plus.

Jednocześnie Luke Lin poinformował, że Apple zmniejszył produkcję standardowego iPhone'a 15 oraz wersji Plus (w porównaniu z analogicznymi modelami z ubiegłego roku), co jasno wskazuje, że motorem napędowym sprzedaży mają być modele Pro.

Cena iPhone'a 15 w Polsce. Słabszy dolar nadzieją?

Jeśli prognozy analityków się sprawdzą, to cennik iPhone'ów 15 będzie kształtować się następująco:

  • iPhone 15: 799 dolarów (bez zmian);
  • iPhone 15 Plus: 899 dolarów (bez zmian);
  • iPhone 15 Pro: do 1099 dolarów (wzrost o ~100 dolarów);
  • iPhone 15 Pro Max/Ultra: do 1 299 dolarów (wzrost o ~200 dolarów).

Obecnie trudno precyzyjnie określić, jak przełoży się to na ceny iPhone'a w Polsce, gdyż tu pod uwagę trzeba wziąć jeszcze cła, podatek VAT i kurs dolara. Można jednak bezpiecznie założyć, że przy takich cenach w Polsce za iPhone'a 15 Pro zapłacimy ponad 7000 zł, a za najtańszy model iPhone'a 15 Pro Max - nawet w okolicach 8500 zł. Powiedzieć, że jest drogo, to w zasadzie nie powiedzieć nic.

Pewną nadzieją dla nas może być kurs dolara. Pod koniec września ubiegłego roku za amerykańską walutę płaciliśmy niemal 5 zł, obecnie dolar jest znacznie bliżej granicy 4 zł (w środę rano wyceniany był na 4,16 zł).

iPhone 15 już 12 września. Apple rozsyła zaproszenia

"Wonderlust" - tym hasłem reklamowana jest wrześniowa konferencja Apple. Firma wysłała właśnie zaproszenia na jesienny Apple Special Event do wybranych dziennikarzy. Premiera nowych iPhone'ów odbywa się zazwyczaj jesienią - w drugi wtorek września. Nie inaczej jest w tym roku - iPhone 15 zostanie zaprezentowany 12 września o godzinie 19.00 czasu polskiego.

Relację z tego wydarzenia - jak co roku - będziecie mogli śledzić na Next.gazeta.pl. Zapraszamy!

Więcej o: