Ogromne złoża białego wodoru. Szukali metanu, a odkryli paliwo przyszłości

Francja ma powody do radości. Okazało się bowiem, że kraj położony jest na prawdziwej "żyle złota". W tym przypadku jest to biały wodór. W Lotaryngii odkryto największe na świecie złoża tego paliwa przyszłości.

To był przypadek, ale teraz Francuzi mogą zacierać ręce. Naukowcy szukali metanu w Lotaryngii słynącej z bogatych złóż węgla. Po zbadaniu próbek okazało się, że znajduje się w nich biały wodór. Biały, czyli pochodzący ze złóż naturalnych i przez wielu uważany za paliwo przyszłości. Według naukowców złoże odkryte we Francji może zawierać 46 mln ton białego wodoru. Wraz ze zmianami klimatycznymi, wodór jest promowany jako potencjalny zamiennik paliw kopalnych i odkrycie złoża białego wodoru we Francji jest znaczącym krokiem w kierunku rozwoju bardziej zrównoważonych źródeł energii.

Zobacz wideo "Produkcja paliwa wodorowego może wytworzyć milion miejsc pracy w UE"

Na poziomie ponad tysiąca metrów pod powierzchnią ziemi stężenie białego wodoru wynosi 15 proc., ale potem znacząco rośnie. Na głębokości 3 km może przekroczyć 90 proc. - podaje serwis interestingengineering.com. Biały wodór może być wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej, ciepła, paliw i to bez emisji gazów cieplarnianych. Naukowcy wciąż pracują nad opracowaniem sposobu wydobywania wodoru z tego złoża. A nie jest to prosta sprawa. Francuzi będą starali się przede wszystkim uniknąć zagrożenia sejsmicznego. 

Biały, szary, zielony, czyli wszystkie kolory wodoru

Choć wodór jest bezbarwny, to istnieją różne jego odmiany. Stąd, by je odróżniać, naukowcy nadali im kolory. Biały wodór to naturalnie występujący wodór w podziemnych złożach i powstający w wyniku szczelinowania. Poza białym wodorem, który jest uznawany za ten najcenniejszy rozróżniamy także wodór zielony, niebieski, szary, czarny, brunatny, a także różowy, czy turkusowy. 

Polska jest obecnie trzecim w Unii Europejskiej i piątym na świecie producentem wodoru. Wodór wytwarzany jest u nas w procesie reformingu gazu ziemnego lub w ramach rafinacji ropy naftowej. "Polska produkuje rocznie ponad jedną megatonę szarego wodoru, pozyskiwanego z gazu ziemnego. Liderem tej produkcji jest PKN Orlen, za nim plasuje się Grupa Azoty" - podaje serwis Ernst&Young. Unia Europejska przeznaczyła już miliard euro środków pomocowych na rozwój tego sektora, a Polska może być jednym z liderów wodorowej rewolucji. 

Więcej o: