Współtwórca CD Projektu zaskoczył. Michał Kiciński sprzedał część akcji firmy. Znamy powód

Daniel Maikowski
Współzałożyciel CD Projektu, a obecnie jeden z największych udziałowców polskiego producenta gier wideo, zmniejszył swoje udziały w spółce. Wyprzedaż akcji przez Michała Kicińskiego miała wymiar symboliczny, ale i tak jest pewnym zaskoczeniem.

Jak poinformował CD Projekt, Michał Kiciński zmniejszył swoje udziały w spółce z 10 do 9,99 proc.

Zgodnie z zawiadomieniem liczba akcji spółki posiadanych przez Pana Michała Kicińskiego zmniejszyła się z 9.995.024 (tj. 10,00 proc. ogólnej liczby głosów) do 9.989.363 (tj. 9,99 proc. ogólnej liczby głosów) 

- czytamy w komunikacie opublikowanym przez CD Projekt.

Zobacz wideo

Powodem sprzedaży akcji mają być, jak tłumaczy sam Michał Kiciński, "bieżące potrzeby inwestycyjne". 

Pragnę podkreślić, iż zaraportowana sprzedaż części posiadanych przeze mnie akcji nie wynika ze zmiany mojego nastawienia do spółki jako jej długoterminowego, wiodącego akcjonariusza. Jednocześnie głęboko wierzę w rozwój i przyszłe sukcesy firm

Jak wyjaśnia branżowy portal Stockwatch.pl, Kiciński już wcześniej zmniejszał swe udziały w CD Projekcie, ale dopiero teraz przekroczył ustawowy próg, który zobowiązuje go do ujawnienia stanu posiadania.

Michał Kiciński wraz z Marcinem Iwińskim założyli CD Projekt w 1994 r. Początkowo firma zajmowała się dystrybucją zachodnich gier i przygotowywaniem ich polskich tłumaczeń. Przełomowym momentem dla studia była premiera "Wiedźmina", pierwszej własnej gry. Po wydaniu "Wiedźmina 3: Dziki Gon" w 2015 roku CD Projekt dołączył do grona najważniejszych producentów gier na świecie. 

CD Projekt - główni akcjonariuszeCD Projekt - główni akcjonariusze Stooq.pl

Sam Michał Kiciński z aktywnej pracy w firmie wycofał się w 2012 roku, ale pozostał jednym z większych akcjonariuszy spółki. Tym największym jest wciąż Marcin Iwański, który posiada 12,89 procent udziałów. Trzecim największym udziałowcem jest z kolei Piotr Nielubowicz (6,86 proc.), a czwartym Adam Kiciński - brat Michała Kicińskiego i (wciąż) obecny prezes firmy (4,05 proc.)

CD Projekt zawsze będzie bliski mojemu sercu i zawsze będę traktować tę firmą z nostalgią. Czy jednak tęsknię za pracą w tym miejscu? Nie, bo jestem zajęty i nie mam na to czasu. Uczestniczę dziś wielu projektach, w którym spełniam swoje biznesowe ambicje

- mówił Michał Kiciński w niedawnej rozmowie z Next.gazeta.pl

Trzęsienie ziemi w CD Projekt. Wieloletni prezes rezygnuje ze stanowiska

Na początku października Adam Kiciński poinformował, że zrezygnuje z funkcji prezesa grupy CD Projekt. Podkreślił, że jego decyzja jest świetnie przemyślana, a CD Projekt zostanie przekazany we "w pełni sprawdzone i zaufane ręce".

Adam Kiciński, który firmą kieruje od 2010 r., nie zamierza jednak żegnać się z CD Projekt. Jak ogłosił, kandydować będzie na członka rady nadzorczej grupy od początku 2025 roku. Dlatego pod koniec 2024 roku będzie musiał złożyć rezygnację z roli szefa polskiego przedsiębiorstwa. 

Jestem przekonany, że firma jest dzisiaj mocniejsza niż kiedykolwiek, ma wielki potencjał i świetną strategię. Jest też do tej zmiany doskonale przygotowana. Transformacja, którą CD Projekt przeszedł w ostatnich latach, sukcesy 'Cyberpunk 2077: Widmo wolności' oraz podstawowej gry w wersji 2.0, pozwalają mi ze spokojem planować kolejny krok zawodowy i przekazanie sterów w nowe, ale w pełni sprawdzone i zaufane ręce

- napisał Kiciński w liście do akcjonariuszy. Jak wspomina, przeszedł długą drogę w CD Projekt, pracując na różnych stanowiskach niemal od momentu założenia studia 29 lat temu. Gdy zaczynał, firma liczyła tylko pięciu pracowników (obecnie jest ich ponad tysiąc).

Więcej o: