Nadchodzi rewolucja w PESEL. Duża zmiana dla milionów Polaków. Koniec z oszustwami?

Już wkrótce każda zainteresowana osoba będzie mogła samodzielnie zastrzec swój numer PESEL w aplikacji mObywatel, ale nie tylko. To bardzo ważna zmiana, dzięki której nikt nie weźmie na nas kredytu, ani nie kupi sprzętów na raty, wykorzystując do tego nasz numer identyfikacyjny Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności.

Kradzież naszych danych osobowych, w tym numeru PESEL, może umożliwić przestępcom zaciągnięcie w naszym imieniu kredytu, chwilówki, kupno smartfona na abonament, a nawet wyrobienie duplikatu naszej karty SIM (co z kolei może doprowadzić do przejęcia naszego konta bankowego).

Zobacz wideo

Na szczęście już wkrótce będziemy mogli zadbać o to, aby nasz numer PESEL w rękach oszustów okazał się bezużyteczny. Już w lipcu tego roku w życie weszła ustawa dotycząca ograniczenia skutków kradzieży tożsamości, której skutkiem było m.in. stworzenie rejestru zastrzeżonych numerów PESEL. Na mocy tych przepisów, każda instytucja finansowa przed udzieleniem kredytu, czy inną operacją, do której niezbędne jest użycie PESEL, zobowiązana jest do zweryfikowania, czy dany numer nie znajduje się tym rejestrze.

Każdy będzie mógł zastrzec swój PESEL, dzięki czemu zabezpieczy się przed nieuzasadnionymi roszczeniami wynikającymi z niektórych umów (m.in. zbycia nieruchomości, kredytu, pożyczki czy leasingu). Zastrzeżenia będzie można dokonać w aplikacji mObywatel, ale też w urzędzie, w którym zgłaszasz np. utratę dowodu osobistego

- tłumaczył jeszcze w lipcu minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Co ważne, zgodnie z ustawą weryfikacja zastrzeżenia numeru PESEL będzie też konieczna w przypadku wypłaty gotówki w placówce bankowej, gdy jej wysokość przekracza trzykrotność minimalnego wynagrodzenia.

W przypadku zastrzeżenia PESEL wypłata będzie możliwa dopiero po upływie 12 godzin od złożenia przez posiadacza rachunku dyspozycji wypłat gotówkowej, nawet jeśli zastrzeżenie zostanie cofnięte.

Twój numer PESEL wpadł w niepowołane ręce? Teraz możesz go zastrzec

Jak informuje na swojej oficjalnej stronie Urząd Miasta Torunia, począwszy od 17 listopada każdy pełnoletni obywatel będzie mógł samodzielnie:

  • zastrzec numer PESEL;
  • cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL;
  • ustawić automatyczne zastrzeżenie numeru PESEL;
  • sprawdzić historię weryfikacji numeru PESEL przez instytucje, firmy i osoby prywatne;
  • podejrzeć historię zmian statusu.

Jak zastrzec swój numer PESEL? Możemy to zrobić:

  • Elektronicznie poprzez stronę obywatel.gov.pl.
  • Wykorzystując aplikację mObywatel.
  • W placówce bankowej oraz na poczcie.
  • Osobiście w dowolnym urzędzie gminy:
Więcej o: