Nowe Mapy Google są wyblakłe. Użytkownicy wściekli. Chcą powrotu do starej wersji

Google zdecydowało się na dość radykalną zmianę wyglądu Map, które obecnie wydają się... wyblakłe i przypominają Apple Maps. Taka nowość nie spodobała się użytkownikom, którzy żądają możliwości powrotu do starej wersji. Czy Google się ugnie?

Google przez lata przyzwyczaiło nas do starego dobrego wyglądu swoich Map. Jedną z ich charakterystycznych cech był chociażby fakt, że większe drogi były zaznaczane kolorem żółtym, a mniejsze białym. Teraz internetowy gigant zupełnie zrewolucjonizował szatę graficzną tej usługi.

Zobacz wideo Te wynalazki zna cały świat. Wiedziałeś, że są dziełem Polaków? [TOPtech]

Mapy Google z nowym wyglądem. Są podobne do... Apple Maps

Google zdecydowało się przede wszystkim odświeżyć kolorystykę Map i sposób wyświetlania części ikon. Zmiany pozornie są niewielkie, ale zdecydowanie odmieniły wygląd usługi, co części użytkownikom nie przypadło do gustu. Firma testowała nowy wygląd na niewielkiej grupie użytkowników już od końca sierpnia, ale od kilku dni odświeżona szata graficzna jest już widoczna u wszystkich.

Najbardziej zauważalna zmiana to kolorystyka dróg w Mapach Google. Autostrady, drogi szybkiego ruchu i większe arterie w miastach nie są już żółte, ale niebiesko-szare. Mniejsze ulice oznaczono podobnym, ale nieco jaśniejszym kolorem (wcześniej białe). W nieco innym kolorze są też teraz tereny zielone oraz zbiorniki wodne. Pozostałe obiekty również zmieniły kolorystykę, ale zmiany te są mniej widoczne.

Całe Mapy wydają się dość nietypowe i zwyczajnie wyblakłe. Bardziej wyrazistym kolorem (granatowym, żółtym lub czerwonym - w zależności od natężenia ruchu) oznaczono jedynie trasę, po której powinniśmy poruszać się w trybie nawigacji. Generalnie Mapy Google w znacznym stopniu upodobniły się do konkurencyjnej usługi Apple Maps, co zdecydowanie jest zaskoczeniem.

Nowy wygląd Map Google na komputerze:

Nowy wygląd Map Google na komputerzeNowy wygląd Map Google na komputerze fot. zrzut ekranu z Map Google (www.google.com/maps)

Stara wersja Map Google w aplikacji na smartfonie:

Mapy Google (stary wygląd) na smartfonie z AndroidemMapy Google (stary wygląd) na smartfonie z Androidem fot. zrzut ekranu z aplikacji Mapy Google

Użytkownicy Map wściekli. Chcą powrotu do starej wersji

Dla części użytkowników takie zmiany są nie do przyjęcia. Niektórzy są zaskoczeni. Zastanawiają się w mediach społecznościowych, co stało się z aplikacją, której na co dzień używają. Inni wprost piszą, że nowe Mapy są mniej przejrzyste, wyglądają źle i żądają powrotu do starej wersji. Jeszcze inni proszą Google o dodanie przycisku umożliwiającego wybór opcji graficznej. Nie wydaje się jednak prawdopodobne, aby gigant ugiął się pod presją użytkowników.

Dlaczego Google zdecydował się na taką zmianę? Nie wiadomo. Firma w tej sprawie milczy i nie tłumaczy się z decyzji. Być może firma uznała, że przyda się "trochę" odświeżyć wygląd aplikacji, która od lat wygląda podobnie. Nowy wygląd jest już obecny w przeglądarkowej wersji Map, ale wciąż nie wszyscy użytkownicy mogą korzystać z niego w aplikacji na smartfonach. Dla tych, których zmiany jeszcze nie objęły, jest to zatem zapewne ostatnia szansa, aby nacieszyć się dawnym wyglądem popularnej usługi Google.

Więcej o: