Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce czyli DVB-T [FAQ]

Jesienią ma ruszyć oficjalnie naziemna telewizja cyfrowa w Polsce. Nie wszyscy jednak wiedzą co to jest, czym się różni od dotychczasowej telewizji oraz co zrobić, by móc korzystać z niej w domu. Oto mały poradnik - odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące telewizji cyfrowej DVB-T.

1. Czym jest naziemna telewizja cyfrowa DVB-T ?

Telewizja naziemna - jak sama nazwa mówi - to telewizja wykorzystująca nadajniki umieszczone na ziemi (na wzniesieniach lub wysokich budynkach), a nie przekaz z satelity. Dotychczas naziemna telewizja nadawana była wyłącznie w sposób analogowy. Obecnie wprowadzany jest przekaz cyfrowy, który domyślnie ma całkowicie zastąpić sygnał analogowy. DVB-T - tak nazywa się standard, w jakim nadawana jest telewizji cyfrowa m.in. w Polsce. Do tej pory z cyfrowej telewizji mogliśmy korzystać płacąc albo operatorom satelitarnym albo kablowym. Teraz telewizja cyfrowa wreszcie będzie dostępna "z powietrza" (free to air).

DVB-TDVB-T 

2. Kiedy zostanie wyłączona tradycyjna telewizja analogowa w Polsce?

Wyłączenie analogowych nadajników planowane jest na 31 lipca 2013 roku - wtedy widzowie stracą ostatecznie możliwość oglądania telewizji za pomocą starego telewizora i starej anteny dachowej. Na stronie UKE można znaleźć harmonogram wdrażania DVB-T w Polsce . W USA sygnał analogowy wyłączono już w 2009 roku.

3. Czy DVB-T jest lepsza od telewizji satelitarnej i kablowej?

Są 4 sposoby oglądania TV w Polsce. Telewizja satelitarna, telewizja kablowa, tradycyjna telewizja analogowa ("z powietrza") i cyfrowa telewizja DVB-T. Jakie są zalety DVB-T w porównaniu do pozostałych? Przede wszystkim za telewizję kablową lub satelitarną musimy zapłacić. DVB-T dostajemy natomiast za darmo. Nie musimy uiszczać żadnych innych opłat poza standardowym abonamentem RTV. O wiele więcej zalet ma telewizja DVB-T w porównaniu do analogowego przekazu "z powietrza".

4. Jaka jest przewaga telewizji cyfrowej DVB-T nad analogową?

Jakich zalet? Cyfrowa telewizja to przede wszystkim lepsza jakość obrazu i dźwięku. Przy cyfrowym obrazie nie ma tzw. efektu "śnieżenia" obrazu, znanego dobrze z przekazu analogowego. Również dźwięk jest lepszy - drogą cyfrową może być przesyłany dźwięk wielokanałowy w standardzie Dolby Digital. W przypadku emisji cyfrowej na dotychczasowym jednym kanale analogowym, można odbierać kilka programów telewizyjnych (tzw. multipleks - oznacza to większą ilość kanałów na tym samym paśmie). Ponadto telewizja cyfrowa to również EPG (Electronic Program Guide), czyli przewodnik po programach, który czyni zbytecznym kupowanie papierowych gazetek.

5. Czy można już oglądać telewizję DVB-T?

Tak, już od jakiegoś czasu trwa testowa emisja z nadajników. W wielu miejscach w Polsce już teraz można oglądać telewizję DVB-T.

6. Gdzie się znajdują nadajniki DVB-T w Polsce?

Obecnie zostało uruchomionych 6 nadajników naziemnych w Polsce. Dwa w Warszawie (PKiN i Raszyn), dwa w Poznaniu (Śrem) oraz dwa w Zielonej Górze (Jemiołów i Wichów). Obecnie sygnał jest najlepszy w województwach mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i lubuskim.

DVB-T

7. Jakie programy telewizyjne będzie można odbierać?

Kanały będą nadawane w tzw. multipleksach (zestaw kilku kanałów). Pierwszy multipleks, który już działa (testowo) zawiera 8 kanałów. Są to: TVP1, TVP2, TVP Info, TVN, Polsat, TV 4, TV Puls, TVN Warszawa (kanał regionalny w zależności od nadajnika). Dobiega także końca montaż drugiego multipleksu zawierającego takie kanały jak: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV4, TV6. Według danych Emitel zasięg MUX2 obejmuje na chwile obecną około 87% powierzchni Polski. W MUX3 znajdą się między innymi: TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia. W późniejszym czasie uruchomione zostaną kolejne multipleksy, ale korzystanie z niektórych może się już jednak wiązać z wniesieniem odpowiedniej opłaty. Dwa pierwsze multipleksy są udostępnione za darmo (oczywiście należy płacić abonament RTV). Docelowo w całej Polsce ma być ok. 30 kanałów, które będzie można odbierać drogą naziemną.

8. Co jest potrzebne do oglądania DVB-T?

Przede wszystkim potrzebujemy telewizora, który posiada wbudowany tuner DVB-T. Obecnie chyba wszystkie sprzedawane w Polsce telewizory maja już wbudowany taki tuner. Najwygodniej więc zakupić teraz nowoczesny TV. Problem może być z nieco starszymi modelami płaskich telewizorów, w których nie zawsze montowano tuner DVB-T (jakieś 3-4 lata temu, warto zwrócić uwagę zwłaszcza na telewizory HD Ready - wiele takich modeli nie miało jeszcze wbudowanego tunera).

A co jeżeli mamy stary kineskopowy telewizor? Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku nie musimy kupować nowego telewizora, by oglądać naziemną telewizję cyfrową. Wystarczy dokupić specjalną przystawkę (cyfrowy dekoder z wbudowanym tunerem DVB-T) - którą podłączymy do naszego starego telewizora. Jeżeli jednak kupujemy nowy telewizor, należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny szczegół. Telewizor musi mieć nie tylko tuner DVB-T, ale także wbudowany dekoder MPEG-4 (H.264/AVC), gdyż to właśnie ten format kompresji został wybrany w Polsce. Niektóre telewizory mają wbudowany starszy dekoder MPEG2 (używany w niektórych innych krajach), a ten nie pozwoli niestety odbierać sygnału DVB-T w Polsce.

Złap okazję - kup tuner DVB-T Manta za 139 złotych, czyli 30% taniej >>

9. Które anteny będą pasować do telewizji DVB-T?

Druga rzecz niezbędna do oglądania telewizji DVB-T to zwykła antena. Naziemną telewizję cyfrową DVB-T możemy odbierać ze zwykłych anten siatkowych, z których do tej pory korzystaliśmy przy odbiorze telewizji analogowej. Możemy też zakupić antenę specjalnie zaprojektowaną pod DVB-T. Przykładowo w serwisie Allegro możemy znaleźć ich spory wybór - anteny DVB-T kosztują od 20 do nawet 150 zł . Raczej nie warto kupować tych najtańszych. Ogólnie zasada jest następująca - im dalej jesteśmy od nadajnika, tym lepszą, mocniejszą antenę musimy kupić. Uwaga - jeżeli mamy antenę satelitarną (np. od Cyfrowego Polsatu, Cyfry+ czy telewizji N), to niestety nie możemy jej wykorzystać. Anteny satelitarne są bowiem skierowane w niebo i nie potrafią odbierać sygnału z nadajników naziemnych.

10. Anteny - na zewnątrz czy wewnątrz?

Są 3 główne rodzaje anten, które różnią się dystansem, z jakiego mogą odbierać sygnał naziemny. Pokojowa (najlepszy odbiór do 10 km), siatkowa (najlepszy odbiór do 25 km), kierunkowa (najlepszy odbiór do 35 km od nadajnika oraz wyżej). Antenę powinniśmy dobrać w zależności od odległości, w jakiej znajduje się nasz dom od nadajnika. Jeżeli mamy blisko nadajnik, to śmiało instalujmy antenę pokojową - to najwygodniejsze rozwiązanie.

DVB-T

11. Gdzie najlepiej ustawić antenę?

Istotne jest miejsce, w którym ulokuje się antenę - ważne, by antena była umieszczona jak najwyżej i najlepiej skierowana czołem do nadajnika. Antenę możemy zamontować na ścianie w pokoju lub po prostu postawić na parapecie. Przykładowo w Warszawie zasadniczo wystarczy antena pokojowa - należą ją umieścić na oknie albo w kierunku Pałacu Kultury i Nauki albo w stronę Raszyna (zależnie jak położone jest nasze mieszkanie). Między anteną a nadajnikiem musi być jak najmniej przeszkód - nie należy więc celować w sąsiedni blok, którego ściany wytłumią sygnał. Jeżeli mieszkamy dalej od cyfrowych nadajników, antenę musimy zamontować na zewnątrz domu. Służą do tego anteny siatkowe i kierunkowe, które możemy zainstalować np. na balkonie, na dachu lub za oknem.

12. Mamy telewizor z tunerem DVB-T i antenę - jak to uruchomić?

Gdy podłączymy antenę do złącza antenowego w telewizorze, wystarczy wejść w ustawienia menu i znaleźć opcje DVB-T. Potem należy uruchomić automatyczne wyszukiwanie programów DVB-T. Po kilku minutach telewizor uruchomi nam telewizję cyfrową. I voila. Już możemy oglądać naziemną telewizje cyfrową.

DVB-T

13. Ile będzie multipleksów i jakie stacje możemy obejrzeć?

Multipleks to zestaw kilku programów - w miejsce jednego kanału programu nadawanego drogą analogową, można zmieścić kilka kanałów cyfrowych. Do końca roku planuje się uruchomienie aż trzech multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Pierwszy zawiera TVP1, TVP2, TVP Info i 4 stacje wyłonione w konkursie. Drugi multipleks zajmą TVN, Polsat, TV4 i TV Puls - ponadto nadawcy każdego z tych kanałów będą mieli po jeszcze jednym dodatkowym programie. Natomiast trzeci multipleks ma zawierać kanały tematyczne TVP.

14. Kiedy oficjalnie zostanie uruchomiony przekaz DVB-T?

Według informacji UKE do października 2012 roku uruchomione zostaną podstawowe kanały: TVP1, TVP2 i TVP Info w wersjach regionalnych. Ma być wtedy dostępny dla 95% mieszkańców Polski. Uruchomienie MUX1, czyli pierwszego multipleksu umożliwi wyłączenia emisji analogowej w 2013 roku oraz uruchomienie od końca kwietnia 2014 roku MUX3, osiągający około 98% pokrycia.

Harmonogram wdrożeniaHarmonogram wdrożenia fot. cyfryzacja.gov.pl

15. Dla kogo DVB-T?

Jeżeli do tej pory oglądasz telewizję analogową ze zwykłej anteny dachowej, powinieneś już teraz pomyśleć o przejściu na DVB-T. I tak za 2-3 lata nie będziesz już mógł oglądać telewizji. Kolejna grupa, dla której DVB-T jest świetnym rozwiązaniem to ludzie, którzy nie mają wysokich wymagań względem funkcjonalności telewizji i nie oglądają jej zbyt często. Dla takich osób DVB-T idealnie się sprawdzi. Wadą DVB-T jest wciąż brak rozbudowanych funkcji i usług dodatkowych (przynajmniej na razie) - kanałów HD, wypożyczalni VoD, brak nagrywania i przewijania, ograniczony przewodnik po programach EPG, brak dużej ilości kanałów, a także brak możliwości odbierania kilkuset kanałów satelitarnych z całego świata.

Podsumowanie

Jeżeli ktoś chce mieć po prostu kilka najważniejszych polskich kanałów w jakości cyfrowej, a jednocześnie nie chce płacić dodatkowo za usługi telewizyjne, to naziemna telewizja cyfrowa DVB-T jest dla niego doskonałym rozwiązaniem.

Mariusz Koryszewski

Więcej o: