Jaki będzie iPad 2?

Na to pytanie w chwili obecnej nie potrafi odpowiedzieć chyba nikt, poza najbardziej wtajemniczonymi - członkami firmy Apple. Mimo wszystko jednak w sieci pojawia się coraz więcej informacji na temat iPada 2, którym warto się bliżej przyjrzeć. Wszystko bowiem wskazuje na to, że już niebawem Apple zweryfikuje wszystkie doniesienia, oficjalnie prezentując iPada drugiej generacji.

I bardzo możliwe, że nasze reakcje po całym wydarzeniu będą bardzo skrajne. Niepoprawni optymiści będą skakać z radości jeśli okaże się, że najciekawsze doniesienia się sprawdziły. Osoby realnie patrzące na życie i na to, na co stać Apple, będą usatysfakcjonowane jeśli wyjdzie na to, że iPad 2 będzie jedynie nieznacznie lepszy od poprzednika (a jeśli się okaże, że parametry będą lepsze, to się lekko uśmiechną. Ale do rzeczy.

Ekran

Ekran w iPadzie 2 to jedna wielka niewiadoma. Już nie chodzi o jego wielkość, bo Steve Jobs jakiś czas temu stwierdził , że 7-calowe tablety nie mają racji bytu , a o rozdzielczość wyświetlanego obrazu. Optymiści twierdzą , że będzie to 2048 x 1536 pikseli, realiści z kolei uważają , że w tej kwestii się nic nie zmieni, i w iPadzie 2 zobaczymy 9,7-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli.

Według nie tak dawnych doniesień ekran w nadchodzącym modelu Apple ma być cieńszy, lżejszy i ma oferować lepszą jakość wyświetlanego obrazu. Prawdopodobnie nie będzie to Retina Display (znany z iPhona 4), a raczej ekran wykonany w podobnej technologii - na razie bliżej nieokreślonej. Ciekawostką może być fakt, iż ekran ma zostać pokryty powłoką antyrefleksyjną, zapewniającą widoczność w pełnym słońcu.

Procesor

iPad to natomiast urządzenie, które na dobre zapoczątkowało modę na tablety. Pierwsza generacja tabletu, choć została zaprezentowana w roku 2010, już nie jest produkowana.

W tej chwili nie będziemy zastanawiali się nad tym, czy jest to zasługa jego niezwykłej jakości czy też pracy ekspertów od marketingu. Najważniejsze jest to, że obecnie iPad to prawie synonim tabletu, a Apple ma w rękach prawdziwy hit. Hit, po który sięgnęły 3 miliony osób w ciągu czterech dni od premier - jak to było w przypadku najnowszego iPada.iPad to natomiast urządzenie, które na dobre zapoczątkowało modę na tablety. Pierwsza generacja tabletu, choć została zaprezentowana w roku 2010, już nie jest produkowana. W tej chwili nie będziemy zastanawiali się nad tym, czy jest to zasługa jego niezwykłej jakości czy też pracy ekspertów od marketingu. Najważniejsze jest to, że obecnie iPad to prawie synonim tabletu, a Apple ma w rękach prawdziwy hit. Hit, po który sięgnęły 3 miliony osób w ciągu czterech dni od premier - jak to było w przypadku najnowszego iPada. fot. Apple

W pierwszym tablecie Apple mamy do czynienia z procesorem Apple A4 o taktowaniu 1GHz, więc nikogo nie zdziwi fakt, że firma pójdzie w tym przypadku o krok do przodu. Wszystko wskazuje na to, że w iPadzie 2 znajdzie się dwurdzeniowa jednostka ARM Cortex A9 o zegarze 1,2 GHz. Procesor ma być wspierany przez 512MB pamięci RAM (co potwierdzało się w każdym z przecieków) i procesor graficzny PowerVR SGX543MP2.

Aparat i kamerka

Nie ulega wątpliwości, że Apple w iPadzie specjalnie nie umieszczało aparatu i kamerki, żeby móc to zrobić w kolejnej generacji. I tak, wszystko wskazuje na to, że znajdziemy w nim aparat o rozdzielczości 1 Mpix lub 3 Mpix (są różne opinie na ten temat, ciekawe które okażą się prawdziwe), a także kamerkę do połączeń wideo o rozdzielczości 0,3 Mpix.

Pozostałe parametry techniczne

Apple iPadApple iPad fot. Apple

W przypadku tabletów internetowych normalnym jest, że każdy posiada WiFi, moduł GPS, a większość także obsługuje 3G - iPad 2 również powinien oferować te cechy. Jednak jest kilka komponentów, których zastosowanie stoi pod wielkim znakiem zapytania. Wśród nich jest:

- port USB . Wszyscy wiemy, że Apple jest sceptycznie nastawiony do instalowania w swoich produktów popularnych złącz, ale być może już niebawem przekona się do zwykłego USB. Mimo że informacja o tym pojawiała się praktycznie w każdym przecieku, trudno w to uwierzyć.

- slot kart SD . iPada można nabyć w trzech wersjach pojemnościowych: 16GB, 32GB i 64GB i musi nam to wystarczyć, gdyż nie oferuje wsparcia dla żadnych kart pamięci. Czyżby miało się to zmienić w kolejnej wersji tabletu? Oby!

- 128GB pamięci wewnętrznej . Ile? To dwa razy więcej niż w przypadku najbardziej pojemnego iPada dostępnego obecnie na rynku. Ciekawe czy plotka ta okaże się prawdziwa.

Design

Swego czasu pojawiły się informacje , że design iPada 2 ma być nieco odmienny od jego pierwowzoru. Możliwe, że ramka dookoła ekranu będzie trochę cieńsza, a brzegi tabletu nieco zaokrąglone. Oprócz tego całość ma być lżejsza i trochę mniejsza od poprzednika.

Kiedy premiera?

Na to pytanie starano się już odpowiedzieć wielokrotnie. Początkowo spekulowano, że pod koniec stycznia, później - pierwszego lutego . Teraz możliwe są trzy opcje: 9 lutego , 13 lutego lub w marcu . Pierwsza wynika z grafiki, którą widzicie poniżej (w iPadzie 27 stycznia oznaczał dzień premiery, być może tutaj także 9 lutego to właśnie znaczy).

Fot. 9 to 5 macFot. 9 to 5 mac Fot. 9 to 5 mac

Z kolei druga jest przewidywaną datą premiery kolejnej odsłony systemu operacyjnego iOS, a dokładniej iOS 4.3. A trzecia możliwość pojawiła się w sieci dopiero kilkadziesiąt godzin temu - zagraniczne źródła twierdzą, że to właśnie w marcu premierę ma mieć iPad 2.

Wszystkie wersje są równie prawdopodobne. Tak czy siak, do prezentacji iPada 2 zbliżamy się z dnia na dzień, z godziny na godzinę, z minuty na minutę... A czy było warto tyle czekać na jego premierę - przekonamy się już niebawem.

Katarzyna Pura

Tabletowo.pl

2048 x 1536 pikseli, realiści z kolei uważają , że w tej kwestii się nic nie zmieni, i w iPadzie 2 zobaczymy 9,7-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli.

Według nie tak dawnych doniesień ekran w nadchodzącym modelu Apple ma być cieńszy, lżejszy i ma oferować lepszą jakość wyświetlanego obrazu. Prawdopodobnie nie będzie to Retina Display (znany z iPhona 4), a raczej ekran wykonany w podobnej technologii - na razie bliżej nieokreślonej. Ciekawostką może być fakt, iż ekran ma zostać pokryty powłoką antyrefleksyjną, zapewniającą widoczność w pełnym słońcu.