Polskie OFE nie chcą Facebooka, Netflixa ani Apple, ale za to mają jednego ulubieńca z Niemiec

Rafał Hirsch
Połowa stycznia to moment, w którym wszystkie fundusze emerytalne ujawniają, w akcje których spółek miały zainwestowane pieniądze na koniec poprzedniego roku. Najciekawsze w tych zestawieniach są firmy zagraniczne. Okazuje się, że OFE w ogóle nie są zainteresowane gigantami nowych technologii takimi jak Apple, Samsung czy Amazon.

OFE bez nowych technologii

Ktoś, kto chciałby znaleźć w polskich OFE akcje największych firm świata, srodze się rozczaruje. Żaden z funduszy nie ma w portfelu choćby jednej akcji Apple. Ich wzrost o 46 procent w 2017 nikogo nie zachęcił. Może boją się, że największa spółka świata jest już za droga i zaraz zacznie spadać?

Notowania akcji AppleNotowania akcji Apple wykres: investing.com

Niewykluczone, że z tego samego powodu nasze OFE nie mają ani jednej akcji takich firm jak: Facebook, Amazon, Microsoft, czy Netflix. Ta nieobecność nie wynika z braku zainteresowania rynkiem amerykańskim, bo fundusze mają małe pakiety akcji na przykład Coca Coli, McDonald's albo Procter & Gamble. Fundusze emerytalne nie mają też w swoich portfelach niczego z Azji. Omijają ich więc wzrosty notowań Alibaby (właściciela Aliexpress), Samsunga albo Tencenta.

Najwyraźniej OFE nie lubią firm związanych z nowymi technologiami. Od tej zasady są tylko dwa wyjątki. Pierwszy to Google. Akcje właściciela Google, czyli spółki Alphabet, są w portfelach dwóch OFE: PZU OFE ma pakiet wart 99 mln złotych, a NN OFE - 58 mln złotych.

Wyjątek: Zalando

Ale ten drugi wyjątek jest ciekawszy. Oto w portfelach aż sześciu funduszy (czyli ponad połowy, bo jest ich łącznie jedenaście) mamy akcje spółki Zalando. To popularny w Polsce serwis, za pośrednictwem którego możemy kupować ubrania przez internet. Polskie OFE zainwestowały w niego łącznie 257 milionów złotych. Chodzi o OFE NN, Generali, PKO BP, Metlife, Aegon i Allianz.

Notowania akcji ZalandoNotowania akcji Zalando wykres: investing.com

Akcje Zalando w 2017 roku podrożały o 21,6 procent. To spółka dość młoda, rosnąca, ale też pewnie trochę bardziej ryzykowna niż globalni liderzy tacy jak Amazon, czy Apple. Ale być może jej dodatkowym plusem jest to, że pochodzi z Niemiec. Z Warszawy do Berlina jest znacznie bliżej niż do Doliny Krzemowej. 

Oczywiście akcje spółek zagranicznych to tylko niewielki fragment portfeli OFE, w których łącznie są już aktywa warte blisko 180 miliardów złotych. Ogromną większość naszych składek OFE pakują w akcje polskich spółek – pod tym względem prawie w ogóle nie różnią się między sobą. Muszą mieć w portfelu wszystkie spółki, które mają duży wpływ na ruchy indeksów giełdowych, po to, żeby nie być od tych indeksów wyraźnie gorszymi.   

Rok 2017 był dla funduszy emerytalnych niezły. Wartość jednostek uczestnictwa urosła średnio o 18,7 procent. Indeks WIG w tym samym czasie urósł o 23,2 procent.

Więcej o: