Fallout 4 - zacina się, jak zwiększyć wydajność, fps? Poradnik PC

Gry Bethesdy nigdy nie cechowały się świetną optymalizacją, a zwłaszcza na premierze. Kolejne łatki, które wychodziły chociażby po premierze ostatniej gry studia - The Elder Scrolls V: Skyrim, pokazały, że silnik Creation-Engine też da się z czasem ujarzmić. Jeżeli doświadczacie problemów z Falloutem 4, chcecie zwiększyć wydajność w grze, bez wymiany podzespołów w Waszym komputerze, a z pomocą kilku prostych czynności wewnątrz samego systemu operacyjnego - zapraszamy do lektury naszego poradnika.

To już jest ten czas. Pora odkurzyć nasze pecety i przygotować je na solidną porcję wycisku jako, że Fallout 4 do gier najlepiej zoptymalizowany nie należy. Silnik Creation-Engine ma już swoje na karku, a Bethesda mimo wielkich starań, wciąż nie jest w stanie zaoferować nam super-optymalnej rozgrywki. No cóż... Dzięki poniższym wskazówkom powinniście osiągnąć lepsze efekty wydajności w grze, bez konieczności wymiany podzespołów w Waszym komputerze.

Warto przed przystąpieniem do poniższych "software'owych" kroków, podejść również do problemu "hardware'owo" i wyczyścić bebechy naszego komputera - przedmuchać sprężonym powietrzem wszystkie wiatraki w naszym komputerze stacjonarnym lub laptopie, przetrzeć kurz z kart pamięci i dysków twardych. Kurz zbierający się na wiatrakach i radiatorach nie pozwala na poprawne odprowadzanie ciepła, co może powodować przegrzewania się sprzętu i spadek wydajności komputera. Nie chcemy przecież przegrzać naszego komputera podczas długiej sesji spędzonej z Falloutem 4 ;)

Bethesda

1. Zainstaluj najnowsze sterowniki graficzne.

Każdy z producentów kart graficznych wypuszcza co jakiś okres nową, ulepszoną wersję sterowników graficznych dla swoich kart. Nowe wersje zwykle zawierają poprawki, ulepszenia i usprawnianie mające na celu optymalizacje pracy konkretnych kart graficznych, a także zwiększenie kompatybilności danych kart z nowo wypuszczoną grą. Nie inaczej jest w przypadku gry Fallout 4, więc by cieszyć się jak najlepszą wydajnością gry warto pobrać i zainstalować najnowsze sterowniki graficzne.

Fallout 4 w głównej mierze opiera swoją wydajność na karcie graficznej, dlatego warto zadbać o najnowsze sterowniki graficznej dla niej.

Najnowsze wersje sterowników graficznych są dostępne do pobrania: - tutaj dla kart graficznych NVIDIA GeForce - tutaj dla kart graficznych AMD (ATI) Radeon

Bethesda

2. Pogrzeb trochę w menu ustawień Fallout 4.

Rzeczy, które warto wyłączyć, bądź zmniejszyć na słabszych konfiguracjach graficznych , a które nie wpływają zbytnio na jakość renderowanego obrazu to: wygładzanie krawędzi, rozdzielczość tekstur (ultra - dla kart o pamięci VRAM 2GB), jakość cieni. Warto też posprawdzać jak nasz komputer radzi sobie z zasięgiem renderowania szczegółów otoczenia. Zmniejszenie tych wartości spowoduje pomniejszenie odległości w jakiej wyświetlane są wysokiej jakości szczegóły, czy tekstury od naszej postaci.

Fallout 4 - opcje graficzneFallout 4 - opcje graficzne Fallout 4 - opcje graficzne Fallout 4 - opcje graficzne

Można w menu ustawień popróbować różnych wariantów ustawień jakości grafiki. Na naszym komputerze (i5-4460, GTX460 1GB DDR5, 12GB RAM) najlepszym stosunkiem jakości oprawy do wydajności mogliśmy się cieszyć, przy poniższych ustawieniach graficznych.

Fallout 4 - opcje graficzneFallout 4 - opcje graficzne Fallout 4 - opcje graficzne Fallout 4 - opcje graficzne

Fallout 4 - opcje graficzneFallout 4 - opcje graficzne Fallout 4 - opcje graficzne Fallout 4 - opcje graficzne

Ewentualnie jeśli nasza karta graficzna nie radzi sobie z renderowaniem obrazu możemy spróbować zmniejszyć rozdzielczość gry np. o jeden stopień w dół (np. z 1920x1080 na 1600x900), niż domyślna rozdzielczość monitora - może to przynieść drobne rozmycie ekranu, ale być może uzyskamy dzięki temu oczekiwaną wydajność.

Bethesda

3. Wyłącz wszystkie niepotrzebne programy i aplikacje uruchomione w tle podczas rozgrywki w Fallouta 4.

Wszystkie aplikacje i programy zajmują dostępną pamięć RAM, jak i część mocy obliczeniowej procesora, czy przepustowość dysku (np. podczas pobierania plików z internetu, czy skanowaniu dysku przez programy optymalizujące komputer). Warto więc podczas gry w Fallouta 4 wyłączyć wszystkie działające w tle przeglądarki internetowe, komunikatory, odtwarzacze multimedialne, czy klienty platform do gier (Origin, Uplay, Battle.net), których nie będziemy używali w trakcie gry w Fallout 4.

Bethesda

4. Poczekaj na aktualizacje dla Fallouta 4.

Twórcy mogli coś przeoczyć przy optymalizacji Fallouta 4, bądź gra zawiera jakiś błąd, który powoduje obniżenie wydajności gry na naszej konfiguracji sprzętowej. Na pewno studio Bethesda Softworks będzie wspierać grę na długo po premierze (tak jak to miało miejsce, przy ich poprzednich produkcjach - np. The Elder Scrolls V: Skyrim, czy Fallout 3).

W związku z powyższym możemy spodziewać się sporej ilości łatek i poprawek , jakie będą wypuszczane po premierze, które nie tylko zoptymalizują grę i naprawią w niej błędy, ale być może także ulepszą oprawę wizualną, dodając do niej nowe efekty, czy lepszej jakości tekstury.

Gra Fallout 4 powinna automatycznie zostać zaktualizowana przez naszego klienta Steam , jeśli posiadamy nasz komputer podłączony do sieci.

Bethesda

5. Spróbuj ponownie zainstalować grę.

Jeśli żaden z powyższych punktów nie pomógł w sprawieniu gry Fallout 4 grywalnej, być może próba ponownej instalacji gry może przynieść rozwiązanie . Być może gra nie zainstalowała się poprawnie, bądź nie pobrała się do końca i powoduje to problemy z wydajnością i tworzenie błędów.

Czasem również próba ponownej instalacji systemu może przynieść oczekiwany poziom wydajności. Systemy z rodziny Windows mają w zwyczaju dosyć poważnie "zamulać" się wraz z czasem, dlatego często to rozwiązanie może pomóc w zwiększeniu wydajności - nie tylko w grach, ale i przy codziennej pracy.

Warto również sprawdzić, czy nasza konfiguracja sprzętowa spełnia minimalne wymagania sprzętowe dla Fallouta 4 zanim skończy się nasza cierpliwość i wyrzucimy monitor przez okno. Prawdopodobnie gra powinna również działać na słabszych konfiguracjach sprzętowych, lecz nie jest to gwarantowane.

Sprawdź także:

- kody do gry Fallout 4 w wersji PC - tapety na pulpit z gry Fallout 4 - Fallout C.H.A.T dla iOS i Androida - Fallout Shelter dla iOS i Androida - Fallout Pip-Boy dla iOS, Androida i Windows Phone

Więcej o: